X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Gospodarka

Rząd: będą pieniądze na ocieplanie domów i wymianę piecyków dla najuboższych

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2018 14:51
W najbliższych latach 883 mln zł będzie przeznaczone na termomodernizację domów i wymianę pieców węglowych w najbardziej zanieczyszczonych smogiem miastach. Rząd przyjął projekt ustawy, która tworzy podstawy prawne i finansowe do realizacji pilotażowych przedsięwzięć niskoemisyjnych. Adresatem będą rodziny dotknięte tzw. ubóstwem energetycznym. Ponad 700 mln zł pochodzić ma z tzw. opłaty foliówkowej. 
Uruchomiony będzie pilotaż termomodernizacyjny
Uruchomiony będzie pilotaż termomodernizacyjny Foto: shutterstock

Chodzi o projekt noweli ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz niektórych innych ustaw, który przygotował resort przedsiębiorczości i technologii.

Nowe prawo pozwoli uruchomić zapowiadaną w lutym br. przez premiera Mateusza Morawieckiego inicjatywę "Stop Smog". To pilotażowy projekt termomodernizacji budynków oraz wymiany źródeł ciepła w kilkudziesięciu polskich miastach, które znalazły się na stworzonej przez WHO liście 50 aglomeracji z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem w Europie. W 2016 roku były to 33 miasta, a w 2018 r. 36.

Projekt tworzy podstawy prawne i finansowe do realizacji pilotażowych przedsięwzięć niskoemisyjnych (termomodernizacyjnych), których adresatem będą rodziny dotknięte tzw. ubóstwem energetycznym. Chodzi o mniej zamożne rodziny, które w związku gorszą sytuacją majątkową mają problemy z zaspokojeniem potrzeb energetycznych związanych z ogrzaniem mieszkania i wody.

- Wyprowadzanie ludzi z ubóstwa energetycznego przez programy termomodernizacji jest nie tylko walką o ciepłe domy i zmniejszenie smogu, ale także walką o zapewnienie dostępu do podstawowych zdobyczy cywilizacyjnych poprawiających egzystencję i komfort życia - czytamy w komunikacie.

Dzięki ustawie ze środków publicznych dofinasowane zostanie m.in. docieplenie domów i wymiana przestarzałych nieekologicznych pieców węglowych.

Uruchomiony będzie pilotaż termomodernizacyjny 

Centrum Informacyjne Rządu poinformowało, że zgodnie z projektem noweli, na pilotaż termomodernizacyjny zostanie przeznaczone z budżetu państwa 883,20 mln zł w latach 2019-2024, które zasilą Fundusz Termomodernizacji i Remontów (prowadzony przez Bank Gospodarstwa Krajowego). Jak wyjaśniono zdecydowana większość tej kwoty, bo ponad 700 mln zł pochodzić ma z opłaty recyklingowej. Opłaty ponoszonej przez sieci handlowe za wydawanie toreb foliowych. W latach 2019-2020 na pilotaż zostanie przeznaczone 180 mln zł, a w latach 2021-2024 – 703,20 mln zł.

Strona rządowa dodała, że pieniądze w pierwszej kolejności trafią do miast liczących mniej niż 100 tys. mieszkańców, szczególnie tych które znalazły się na listach WHO.

Ubóstwo energetyczne w miastach do 100 tys. osób 

- O objęciu danej gminy wsparciem będzie decydował wniosek o dofinansowanie pozytywnie rozpatrzony przez ministra przedsiębiorczości i technologii. O wyborze miast do wsparcia w pierwszej kolejności decydował stosunkowo wysoki poziom tzw. ubóstwa energetycznego – z raportu Instytutu Badań Strukturalnych z lutego 2018 r. wynika, że 87 proc. mieszkańców funkcjonujących w warunkach tzw. ubóstwa energetycznego mieszka w miastach liczących do 100 tys. osób" - wyjaśniono w komunikacie.

Co w przypadku miast, w których mieszka więcej niż 100 tys. mieszkańców, a które są na liście WHO? Dotyczy to Krakowa, Katowic, Sosnowca, Gliwic, Zabrza, Bielsko-Białej, Rybnika, Tych, Dąbrowy Górniczej, Kalisza. CIR poinformowało, że w tych przypadkach sprawy będą rozpatrywane indywidualnie. "Ustalenie szczegółów planów naprawczych dla tych miast dokonane zostanie po przeprowadzeniu rozmów z udziałem ich władz i lokalnych organizacji pozarządowych zajmujących się jakością powietrza" - podano.

Planowanie i realizacja termomodernizacji oraz wymiany pieców będzie zadaniem gminy

- Co do zasady osoba, która będzie realizowała przedsięwzięcie niskoemisyjne w budynku jednorodzinnym nie poniesie z tego tytułu żadnej opłaty. Gminny program niskoemisyjny w 70 proc. finansowany będzie z Funduszu Termomodernizacji i Remontów, a w 30 proc. przez gminę w przypadku miast do 100 tys. mieszkańców (w przypadku miast powyżej 100 tys. mieszkańców udział gminy musi być powyżej 30 proc.). Oszacowano, że termomodernizacja jednego domu to koszt ok. 53 tys. zł brutto - wytłumaczono.

Gmina będzie musiała również prowadzić działania informacyjne i promocyjne dotyczące przedsięwzięć niskoemisyjnych, by dotarła ona do potencjalnych beneficjentów programu.

PAP NRG, kw 

Zobacz więcej na temat: ekologia budownictwo smog
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Czy program Czyste Powietrze oczyści w Polsce powietrze?

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2018 07:51
Prawdopodobnie we wrześniu rozpocznie się przyjmowania wniosków o dofinansowanie w ramach rządowego programu Czyste Powietrze. Przy zastępowaniu pieca - kopciucha, urządzeniem nowszej generacji, wsparcie może wynieść nawet 53 tysiące złotych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

103 mld złotych przez 12 lat na Czyste Powietrze

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2018 12:00
Jesteśmy gotowi do startu programu Czyste Powietrze, nabór ruszy w drugiej połowie września, to ustalony termin – poinformowała wiceprezes NFOŚiGW Anna Król. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dziś rusza nabór wniosków w programie „Czyste powietrze”

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2018 14:02
Nabór wniosków w programie "Czyste powietrze" rozpoczyna się 19 września. Program dotyczy wymiany pieców i termomodernizacji budynków i będzie realizowany przez 12 lat, z czego przez 10 lat będzie można składać wnioski. Budżet programu ma wynieść 103 mld zł, z czego finansowanie w formie dotacji to 63,3 mld zł, a w formie pożyczek 39,7 mld zł.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Program "Czyste Powietrze". Ruszył nabór wniosków o wsparcie

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2018 07:40
Właściciele domów jednorodzinnych składają już wnioski o dotacje i pożyczki w ramach projektu "Czyste Powietrze". Dokumenty, również w postaci elektronicznej, przyjmują wojewódzkie fundusze ochrony środowiska i gospodarki wodnej. "Czyste powietrze" to dopłaty i pożyczki na wymianę okien, pieców i ocieplenie domów - mówi Bartosz Turek, analityk Open Finance.
rozwiń zwiń