X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Cena prądu: za co płacimy?

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2018 11:56
Gdy otrzymujemy rachunek za prąd, to warto wiedzieć, że nie odzwierciedla on li tylko stanu zużycia energii – w gospodarstwie domowym, firmie czy instytucji, ale jak w soczewce, obrazuje system gospodarczy i podatkowy, obejmujący jedną z najważniejszych branż w każdym kraju, jaką jest energetyka.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock, AphichetC

Stąd na sumę, jaką zobaczymy na każdym rachunku składa się nie tylko opłata za zużytę energię i dystrybucję, ale różnego rodzaju podatki (VAT, akcyza) oraz opłaty, służące tak budżetowi państwa, jak i firmom energetycznym.

Rachunek za energię elektryczną zawiera w sobie kilka opłat, ale początkowo można podzielić go na dwa elementy, tj. koszt obrotu czyli wartość faktycznie zużytej energii elektrycznej, oraz koszt dystrybucji czyli wartość dostarczenia energii do odbiorcy.

Zużycie energii

W przypadku zuzycia energii, najważniejszą pozycją na rachunku jest pozycja pt. energia czynna, obrazująca ile prądu zuzywamy.

Energia czynna, jest to właśnie wartość energii, którą zużywamy w danym okresie. Opłata za energię czynną to  iloczyn wykorzystanych kilowatogodzin i ceny 1 kWh.

Dostarczanie energii

Taryfa dystrybutora dzieli się na pięć kategorii widniejących na rachunkach za energię:

    Opłata przesyłowa stała

    Opłata sieciowa

    Opłata abonamentowa

    Opłata przejściowa

    Opłata jakościowa

Opłata przesyłowa stała, jest zależna od charakteru poboru energii, lub od wielkości zapotrzebowania na moc, która ustalana jest podczas podpisywania z Zakładem Energetycznym. W przypadku gospodarstw domowych, dotyczy ona głównie kosztów konserwacji urządzeń elektrycznych, oraz kosztów eksploatacji sieci przesyłowo-dystrybucyjnych, opłata składa się również na utrzymanie załóg interwencyjnych.

Opłata sieciowa, jest zależna od liczby wykorzystanych kilowatogodzin, dotyczy przesyłu wymaganej energii. Generalnie tyczy się to drogi energii elektrycznej, którą pokonuje ona od dystrybutora do odbiorcy, czyli gospodarstwa domowego. Uwzględnia ona również straty w przesyle energii.

Opłata abonamentowa: to opłata dotycząca obsługi klienta. Tyczy się przygotowywania przez Zakład Energetyczny rachunków oraz ich dostarczania do klientów, dodatkowo pokrywa również koszty związane z odczytami liczników.

Opłata przejściowa, jest stałą opłatą, traktowaną jako wynagrodzenie za usługę udostępniania krajowego systemu elektroenergetycznego. Jej wysokość dla gospodarstw domowych obliczana jest ze względu na roczne zużycie energii.

Ustalone są trzy limity zużycia: poniżej 500 kWh/rok, między 500 kWh/rok, a 1200 kWh/rok, oraz więcej niż 1200 kWh/rok. Konkretnie dotyczy ona pokrywania kosztów generowanych u wytwórców energii w związku z przedterminowym rozwiązaniem umowy sprzedaży mocy i energii elektrycznej.

Opłata jakościowa, jest to opłata zależna od zużywanej energii, pokrywa koszty utrzymania równowagi w systemie elektroenergetycznym.

Rachunek za prąd w praktyce Rachunek za prąd w praktyce

Rachunek za prąd w praktyce:

Przyjmując, że średnia cena wynosi 55 groszy za 1 kWh, składowymi tej kwoty są:

     Koszt zakupu energii elektrycznej – 18 groszy za 1 kWh

    Podatek VAT – 10 groszy

    Akcyza – 4 grosze

    Podatki i opłaty lokalne – 2 grosze

    Koszty własne dystrybutora – 11 groszy

    Marża dystrybutora – 1 grosz

    Koszty przesyłowe – 9 groszy

NRG, strony internetowe dostawców, rachunek, jk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ceny prądu na rachunkach mogą nie wrosnąć, ale co z usługami, czy produktami?

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2018 16:41
Czy uda się uniknąć dużych podwyżek cen energii, zastanawiali się goście audycji Rządy Pieniądza w Polskim Radiu 24.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Minister energii zapewnia: prąd nie zdrożeje

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2018 17:43
Wzrosty cen energii Polaków nie dotkną, prąd nie zdrożeje - zapewnił przebywający w Brukseli minister energii Krzysztof Tchórzewski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sukces negocjacji dotyczących rynku mocy. Pewność dostaw energii to podstawa

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2018 10:20
Przedstawiciele unijnych instytucji osiągnęli porozumienie w sprawie stworzenia wspólnego rynku prądu elektrycznego. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ceny prądu: rząd obniży akcyzę i opłatę przejściową. W piątek ustawy w Sejmie

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2018 20:51
Sejm i Senat zajmą się w piątek projektem ustawy, która ma zapobiec podwyżkom rachunków za prąd. Przewiduje ona obniżenie akcyzy na energię elektryczną oraz zmianę stawki opłaty przejściowej. Zmniejszenie tych danin ma sprawić, że rachunki za prąd dla gospodarstw domowych oraz małych firm nie zmienią się.
rozwiń zwiń