X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

2018 r. w energetyce pod znakiem droższego prądu, szczytu COP 24 i elektromobilności

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2018 08:36
W tym roku w polskiej energetyce sporo się działo. Jednym z ważniejszych tematów był wzrost cen prądu w hurcie, ale tego akurat można się było spodziewać - mówi Bartłomiej Sawicki z portalu BiznesAlert. Oprócz tego w 2018 roku dużo mówiliśmy także o polskiej strategii energetycznej, szczycie COP24 i rozwoju elektromobilności.
Audio
  • Rok w energetyce: droższy prąd, COP24 i elektromobilność (Marcin Jagiełowicz/Naczelna Redakcja Gospodarcza)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock, Lisa S

Ekspert podkreśla, że wzrost cen nie był niespodzianką dla osób, które bacznie obserwują rynek energetyczny. Ekspert wskazuje, że wyższe ceny to m.in. skutek reformy systemu obrotu uprawnieniami do emisji CO2. Na początku roku jedno takie uprawnienie kosztowało 4 euro, a pod koniec - już powyżej 20 euro, co musiało się przełożyć na ceny.

Podwyżki cen prądu dla gospodarstw domowych, firm oraz samorządów mają być w przyszłym roku nieodczuwalne. Prezydent podpisał ustawę w tej sprawie, która ma zapobiegać podwyżkom poprzez obniżenie akcyzy z 20 do 5 złotych za mWh i obniżenie opłaty przejściowej. Kolejne rozwiązanie to rekompensaty dla firm handlujących energią.

Wizja na przyszłość

Zdaniem ekspertów najbardziej oczekiwanym dokumentem w polskiej energetyce w tym roku była tzw. Polska Polityka Energetyczna. Zgodnie z tym projektem Polska ma do 2040 roku zredukować udział węgla w miksie energetycznym do 32 procent.

Jednak, jak zwraca uwagę Piotr Wołejko z Pracodawców RP, strategia nadal jest w konsultacjach i nie znamy jeszcze precyzyjnych regulacji.

- Wygląda na to, że gdzieś w połowie 4 dekady tego stulecia powinna pojawić się energetyka atomowa, natomiast wciąż nie ma na poziomie rządu politycznej decyzji, czy faktycznie stawiamy na atom - podkreśla ekspert i dodaje, że budowa elektrowni jądrowych jest warta rozważenia, zwłaszcza jeżeli szukamy stabilnego źródła energii na kilkadziesiąt lat.

Co zapamiętamy z tego roku?

Bardzo ważnym tematem w energetyce był też szczyt klimatyczny COP24 w Katowicach. Bartłomiej Sawicki mówił, że były to swoiste "mistrzostwa świata" w kwestii ekologii i energetyki, choć zabrakło niektórych ważnych przywódców i głów państw.

W tym roku sporo mówiło się też o NordStreamie 2, oficjalnym, zielonym świetle dla Baltic Pipe, a także o ustawie o rozwoju elektromobilności. Przed świętami na jeden z jej najważniejszych zapisów - zwolnienie aut elektrycznych z akcyzy - zgodziła się Komisja Europejska.

Naczelna Redakcja Gospodarcza, Jedynka,

Zobacz więcej na temat: energetyka podsumowanie 2018 roku
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jakie tematy będą dominowały w polityce w nowym roku?

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2018 20:30
W dzisiejszej debacie rozmawiamy o zagadnieniach, które pojawią się w kampaniach wyborczych w 2019 roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ceny prądu w 2019 roku nie wzrosną – prezydent podpisał ustawę

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2018 14:44
Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy, dzięki której nie wzrosną rachunki za prąd. Przewiduje ona m.in. obniżkę akcyzy za energię elektryczną oraz zmniejszenie opłaty przejściowej - poinformował w niedzielę rzecznik prezydenta Błażej Spychalski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ustawa w sprawie cen prądu. Spór między PiS a PO w tej kwestii "pozorny"

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2018 13:30
Prezydent Andrzej Duda podpisał znowelizowaną ustawę w sprawie cen prądu, która zakłada m.in. obniżenie akcyzy na energię elektryczną. Uprzednie głosowanie w parlamencie nad nowelizacją sprawiło, że rozgorzał spór między rządem a opozycją w sprawie polityki energetycznej rządu. To, jak ona w Polsce wygląda, ocenili w audycji "Tydzień kontra tydzień" profesorowie Henryk Domański z Polskiej Akademii Nauk i Kazimierz Kik z Uniwersytetu im. Jana Kochanowskiego w Kielcach.
rozwiń zwiń