Zanieczyszczona ropa z Rosji: Polska żąda pilnych działań przywracających dostawy

Do Polski nadal nie dociera rurociągiem „Przyjaźń” ropa z Rosji, której dostawy wstrzymano 19 kwietnia po stwierdzeniu zanieczyszczeń. Ministerstwo energii zażądało od strony rosyjskiej pilnych działań, zapewnia jednocześnie, że nie ma zagrożenia zakłóceń dostaw paliw na rynek krajowy.

2019-05-21, 13:24

Zanieczyszczona ropa z Rosji: Polska żąda pilnych działań przywracających dostawy
Od 19 kwietnia rurociągiem Przyjaźń płynęła z Rosji w kierunku zachodnim zanieczyszczona ropa, w której wykryto przekroczenie norm chlorków organicznych . Foto: pixabay

We wtorek minister Krzysztof Tchórzewski wystąpił do ministra energetyki Rosji Aleksandra Novaka o pilne działania ws. jak najszybszego przywrócenia drożności systemu i dostaw czystej ropy rurociągiem "Przyjaźń".

Od 19 kwietnia wykryto zanieczyszczoną ropę w rurociągu „Przyjaźń”

Od 19 kwietnia rurociągiem Przyjaźń płynęła z Rosji w kierunku zachodnim zanieczyszczona ropa, w której wykryto przekroczenie norm chlorków organicznych.

5 mln ton zanieczyszczonej ropy

Tranzyt ropy wstrzymał m.in. polski PERN oraz ukraińska Ukrtransnafta, a 30 kwietnia także białoruski operator. W sumie w rurociągu "Przyjaźń" na terenie Rosji, Białorusi, Polski i Ukrainy zgromadziło się ok. 5 mln ton zanieczyszczonej ropy, z tego ok. 1 mln – na Białorusi.

Polskie ministerstwo energii chce pilnych działań przywracających dostawy

"Minister Energii Krzysztof Tchórzewski wystąpił 21 maja 2019 r. do swojego odpowiednika, Ministra Energetyki Federacji Rosyjskiej Aleksandra Novaka, z wnioskiem o podjęcie pilnych działań mających na celu jak najszybsze przywrócenie drożności systemu i dostaw czystej ropy" - poinformował resort we wtorkowym komunikacie.

Na razie w polskich rafineriach korzysta się z dostaw morskich ropy oraz z zapasów

Podkreślono, że Ministerstwo Energii kontynuuje monitorowanie sytuacji w zakresie dostaw do polskich rafinerii i zapotrzebowania rynku na paliwa.

"Zgodnie z informacjami z sektora naftowego przerób w polskich rafineriach odbywa się w sposób niezakłócony, w oparciu o dostawy realizowane przez Naftoport oraz uwolnione przez Ministra Energii zapasy obowiązkowe" - napisano.

Nie ma zagrożenia zakłócenia dostaw paliw na rynku krajowym

Jak dodano, szef resortu energii współpracuje z kluczowymi spółkami sektora paliwowego w Polsce, jak również z Komisją Europejską oraz Międzynarodową Agencją Energetyczną. Pozwala to - jak zaznaczono - na efektywną koordynację oraz podejmowanie adekwatnych i szybkich działań.

REKLAMA

"Dzięki powyższym działaniom nie ma zagrożenia zakłóceń dostaw paliw na rynek krajowy" - zapewniło ME.

PERN wstrzymał odbiór rosyjskiej ropy 24 kwietnia

PERN, aby ochronić polski system przesyłowy i instalacje rafineryjne, 24 kwietnia wstrzymał odbiór dostaw zanieczyszczonej rosyjskiej ropy dostarczanej dla klientów PERN z białoruskiego systemu przesyłowego do bazy w Adamowie. Spółka podjęła taką decyzję na prośbę klientów, dla których świadczy usługę transportu rurociągowego zakupionej przez nich ropy.

Rosja nie wysyła obecnie ropy przez „Przyjaźń” do Europy Wschodniej oraz do Niemiec

Tranzyt ropy wstrzymała także ukraińska Ukrtransnafta, a 30 kwietnia także białoruski operator. Tego dnia rano Homeltransnafta całkowicie wstrzymała pobór ropy z Rosji, aby móc wypompować z rurociągu zanieczyszczony surowiec.

W efekcie władze rosyjskie wstrzymały przesyłanie ropy płynącej rurociągiem "Przyjaźń" do Europy Wschodniej i Niemiec z uwagi na jej zanieczyszczenie, co spowodowało na globalnych rynkach wzrost cen.

Rosja obiecała wznowienie dostaw czystej ropy już 20 kwietnia

Minister energetyki Rosji Aleksandr Nowak powiedział 19 maja, że dostawy ropy naftowej do Polski przez rurociąg "Przyjaźń" zostaną wznowione w poniedziałek, 20 maja. Dodał, że w ciągu kilku dni dobrej jakości surowiec trafi na granicę ze Słowacją.

Białoruski wicepremier Ihar Laszenka zapowiadał 17 maja, że tranzyt ropy z Rosji do Polski jedną z nitek rurociągu Przyjaźń może być wznowiony w ciągu siedmiu dni.

Czy Niemcy przyłączą się solidarnie do oczyszczenia rosyjskiej ropy?

W tym tygodniu PAP zwróciła się z pytaniem do Rosneft Deutschland, Shell Deutschland i Total Deutschland - władz niemieckich rafinerii w Schwedt i Luenie, które odbierają rosyjską ropę z rurociągu "Przyjaźń" - o to, czy wezmą udział w solidarnym i proporcjonalnym oczyszczeniu ropy zanieczyszczonej chlorkami z ropociągu "Przyjaźń". Do chwili nadania depeszy nie uzyskała jednak informacji w tej sprawie.

IAR, PAP, jk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej