X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Rząd nie boi się transformacji energetycznej, pracuje nad strategią niskoemisyjną dla Polski

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2019 15:10
Transformacja energetyczna to proces długotrwały i kosztowny, ale rząd nie boi się tego wyzwania - oświadczyła minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz.
Audio
  • Minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz powiedziała, że jednym z zadań jej resortu jest osiągnięcie celów gospodarki niskoemisyjnej. /IAR/.
Minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz otwiera Forum Transformacji Energetycznej, 19 bm. w siedzibie MPiT w Warszawie.
Minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz otwiera Forum Transformacji Energetycznej, 19 bm. w siedzibie MPiT w Warszawie.Foto: PAP/Wojciech Olkuśnik

Jak dodała, jej resort pracuje nad strategią niskoemisyjną dla Polski.

Transformacja energetyczna w parze a poprawą efektywności

Otwierając w środę w Warszawie Forum Transformacji Energetycznej Emilewicz podkreślała, że transformacja powinna iść w parze z poprawą efektywności wykorzystania zasobów, czyli ideą gospodarki o obiegu zamkniętym oraz z efektywnością energetyczną.

Zdaniem minister trend transformacji jest już globalny, same Chiny przeznaczają na walkę z emisją gazów cieplarnianych więcej pieniędzy niż UE.

− Nowe ramy globalnej polityki klimatycznej zakładają stałe, oddolne zwiększanie ambicji, a presja na budowę gospodarki niskoemisyjnej także stale rośnie - wskazała Emilewicz.

Polska ma długi dystans do pokonania

 − Polska ma bardzo długi dystans do pokonania" - dodała, zaznaczając, że ten dystans nie jest konsekwencją suwerennych wyborów, tylko wyborów narzuconych w przeszłości. Koszty sprawiają, że jeżeli ambitne cele klimatyczne mają być spełnione w sposób do udźwignięcia, transformacja musi być sprawiedliwa - oceniła minister.  

Osiągnięcie celów niskoemisyjnych do 2050 r. będzie trudne

Jak zaznaczyła, MPiT pracuje nad strategią niskoemisyjną dla Polski, ale osiągnięcie neutralności w 2050 r. "wydaje się trudne", a "znacząca redukcja emisji będzie wymagać ogromnego wysiłku, biorąc chociażby pod uwagę rosnące zapotrzebowanie na energię".

Jako metody osiągania ambitnych celów wskazała, m.in. program budowy morskiej energetyki wiatrowej czy rozproszoną energetykę prosumencką pracującą w modelu klastrowym.

Dalsza transformacja energetyczna będzie wymagać dużych inwestycji

Minister energii Krzysztof Tchórzewski w liście do uczestników Forum napisał, że dalsza transformacja polskiego sektora energii będzie wymagała szerokich inwestycji. Jego zdaniem dla polskiej polityki energetycznej dużym wyzwaniem jest dopasowanie się do ambitnych celów UE ograniczenia emisji. Jak podkreślił, założenie jest takie, że źródła konwencjonalne podlegać będą modernizacji, a transformacji sprzyjać będzie wdrożenie po 2033 r. energetyki jądrowej.

Wraz ze zmieniającym się przemysłem, zmienia się światowa energetyka

Wiceprezes Stowarzyszenia Energetyki Odnawialnej Włodzimierz Ehrenhalt wskazywał z kolei, że to energetyka będzie napędzała światową gospodarkę, kreując nowe gałęzie przemysłu. Kierunek zmian to: przejście od energetyki scentralizowanej do rozproszonej; stopniowej elektryfikacji ulegać będzie transport i ciepłownictwo; nabiorą mocy trendy autogeneracji, magazynowania, inteligentnych systemów rozliczeń.

Co przeszkadza inwestowaniu w Odnawialne Źródła Energii?

Andrzej Kaźmierski z ARP podkreślał zaś, że są inwestorzy i fundusze gotowi inwestować w OZE, ale są oni nieufni wobec planów długoterminowych, przeszkodami są też brak dokładnych planów i harmonogramów rozwoju, a koszty kapitału są wysokie z powodu wyceny ryzyk.

Czy przemysł powinien partycypować w kosztach transformacji energetycznej?

Polski przemysł powinien być wykonawcą znacznej części instalacji energetyki odnawialnej, warto pomyśleć o porozumieniu sektorowym, by krajowy przemysł mógł inwestować bezpiecznie, a efekty transformacji były dla niego maksymalnie duże - wskazał.

PAP, jk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak