X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Gospodarka

Zamrożenie cen prądu: dzisiaj decyzja Senatu

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2019 12:27
Nowelizacja tzw. ustawy o cenach prądu jest jedną sześciu, którymi zajmuje się dzisiaj Senat. Przewiduje ona m.in. zamrożenie cen prądu w drugim półroczu 2019 roku na poziomie stawek z roku ubiegłego oraz rekompensatami dla dostawców energii.
Audio
  • Nowelizacja tzw. ustawy o cenach prądu będzie jedną sześciu, którymi zajmie się dzisiaj Senat./IAR/.
  • Sprzedawcy energii będą mogli ubiegać się rekompensatę z tytułu świadczenia usługi publicznej. Środki na ten cel będą pochodzić z Funduszu Wypłaty Różnicy Ceny./IAR/.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock, Autorstwa Dilok Klaisataporn

Wczoraj senacka komisja gospodarki narodowej i innowacyjności zarekomendowała przyjęcie przepisów bez poprawek.

Ceny prądu zamrożone na poziomie ubiegłorocznym

Nowelizacja zamraża ceny prądu w drugim półroczu 2019 roku na poziomie stawek z roku ubiegłego dla zdecydowanej większości odbiorców końcowych (98 procent), przede wszystkim gospodarstw domowych, mikroprzedsiębiorstw i małych firm, jednostek sektora finansów publicznych, czy samorządów.

Nowelizacja tzw. ustawy o cenach prądu jest jedną sześciu, którymi zajmuje się dzisiaj Senat. Przewiduje ona m.in. zamrożenie cen prądu w drugim półroczu 2019 roku na poziomie stawek z roku ubiegłego oraz rekompensatami dla dostawców energii.

Ustawa ustala rekompensaty za zamrożenie cen dla dostawców energii

Przewodniczący komisji gospodarki narodowej i innowacyjności Adam Gawęda (PiS) powiedział, że ustawa między innymi reguluje sposób wyliczenia rekompensat dla dostawców energii.

− Również wskazuje na wszystkie te elementy, na które zwracała uwagę Komisja Europejska, tak aby to rozporządzenie o cenach energii mogło wejść w życie - mówił senator PiS.

Dostawcy otrzymają rekompensaty ze specjalnego funduszu

Sprzedawcy energii będą mogli ubiegać się rekompensatę z tytułu świadczenia usługi publicznej. Środki na ten cel będą pochodzić z Funduszu Wypłaty Różnicy Ceny.

Wiceprzewodniczący komisji i senator PO Mieczysław Augustyn uważa, że przepisy mogą być niezgodne z prawem Unii Europejskiej, na co zwrócili uwagę także przedstawiciele Biura Legislacyjnego Senatu.

− Nie wyjaśniono tego do końca, a to jest sprawa kluczowa, dlatego, że może się wiązać z nałożeniem poważnych kar na Polskę jeżeli te przepisy zostaną wdrożone, a następnie zakwestionowane przez UE - powiedział senator PO i dodał, że z tego powodu wstrzymał się od głosu w trakcie głosowania nad ustawą na posiedzeniu komisji.

Zamrożenie cen nie obejmuje średnich i dużych przedsiębiorstwa. Ale dla nich przewidziane są upusty w akcyzie i opłacie przejściowej

Zamrożenie nie obejmie około 2 procent odbiorców energii elektrycznej - średnich i dużych przedsiębiorstw. Jednak mają one mieć obniżoną stawkę na akcyzę z 20 złotych na 5 za megawatogodzinę oraz niższą o 95 procent opłatę przejściową.

Oprócz tego nowelizacja daje im możliwość ubiegania się o dopłatę do każdej zakupionej i zużytej jednostki energii elektrycznej w drugiej połowie 2019 roku, w ramach dozwolonej przez Unię Europejską tzw. pomocy de minimis.

Nowelizacja ustawy o cenach prądu została uchwalona przez Sejm 13 czerwca bieżącego roku.

IAR, PAP, jk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Sejm uchwalił nowelę w sprawie zamrożenia cen prądu przez cały 2019 rok

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2019 23:11
Sejm uchwalił w czwartek bez poprawek nowelę zamrażającą ceny prądu przez cały 2019 rok, m.in. dla gospodarstw domowych, mikro- i małych firm, szpitali, jednostek sektora finansów publicznych, w tym samorządów.
rozwiń zwiń