X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Gospodarka

Energetyka prosumencka i rekompensaty. Dwie ważne ustawy wchodzą w życie

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2019 07:37
Rekompensaty dla branż energochłonnych pomogą polskiemu przemysłowi utrzymać konkurencyjność z zagranicą - przewiduje ustawa o systemie rekompensat dla sektorów i podsektorów energochłonnych, która wchodzi w życie. Od dziś obowiązują też nowe przepisy dotyczące OZE, które m.in. rozszerzają definicję prosumenta.
Audio
  • Jadwiga Emilewicz: zmiany w OZE to kolejna dobra informacja dla polskiego sektora energetycznego (IAR)
  • Jadwiga Emilewicz: przedsiębiorca będzie mógł zbudować mikroinstalację do 50 kW na posesji, na której prowadzi działalność (IAR)
  • Jadwiga Emilewicz: przedsiębiorcy energochłonni, którzy chcą dostać rekompensaty za ten rok, muszą w ciągu 14 dni od dziś zrzec się wsparcia oferowanego przez ustawę o cenach prądu (IAR)
  • Jadwiga Emilewicz: ustawa o rekompensatach dla przemysłów energochłonnych to wsparcie dla największych firm, które zatrudniają niemal 20 procent czynnych zawodowo Polaków (IAR)
EBI wyda prawie 47 mln euro na modernizację energetyki w Lublinie i Bydgoszczy
EBI wyda prawie 47 mln euro na modernizację energetyki w Lublinie i Bydgoszczy Foto: shutterstock, yuttana Contributor Studio

- Ustawa o rekompensatach dla przemysłów energochłonnych to wsparcie dla największych firm, które zatrudniają dzisiaj ok. 20 proc. czynnych zawodowo Polaków, i które konsumują niemal 25 proc. energii - powiedziała minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz.

Rekompensaty będą wypłacane w przyszłym roku, jak przypomniała, za 2019 rok.

Na ten cel przeznaczyliśmy w pierwszych dwóch latach (...) niemal 900 mln zł, w kolejnych latach ta kwota sięgnie 1 mld i nieco ponad 1 mld - wskazała.

Przedsiębiorcy, w pierwszej kolejności, w ciągu najbliższych 14 dni będą musieli złożyć prosty formularz informujący o tym, że zrzekają się z rekompensat powszechnych, które weszły w życie na początku sierpnia - wyjaśniła Emilewicz.

- Następnie będziemy prosili o złożenie wniosku do Urzędu Regulacji Energetyki w I kw. przyszłego roku - powiedziała minister. Dodała, że wypłaty przedsiębiorstwa uzyskają w drugiej połowie przyszłego roku.

Jaki jest cel rekompensat?

Według resortu przedsiębiorczości i technologii rekompensaty pomogą naszemu przemysłowi utrzymać konkurencyjność z zagranicą.

- Pozwoli to utrzymać ok. 1,3 mln miejsc pracy w samych przedsiębiorstwach energochłonnych oraz u ich kooperantów - zaznaczyło MPiT.

Resort wskazał, że uprawnionych do uzyskania rekompensat za zawarte w cenie energii koszty nabycia uprawnień do emisji CO2 będzie ok. 300 przedsiębiorstw z branż energochłonnych – takich jak chemiczna, hutnicza czy papiernicza.

Zmiany w OZE

Dziś w życie wchodzi nowelizacja ustawy o odnawialnych źródłach energii. Nowela daje podstawę do tegorocznych aukcji dla OZE, zawiera też nowe rozwiązania dla spółdzielni energetycznych i prosumentów, m.in. rozszerzenie definicji prosumenta.

Wśród nowych regulacji jest tzw. pakiet prosumencki - efekt prac Międzyresortowego Zespołu ds. Ułatwień Inwestycji w Prosumenckie OZE, pod przewodnictwem szefowej MPiT Jadwigi Emilewicz.

Status prosumenta będą mogli otrzymać mali i średni przedsiębiorcy, którzy nie są "zawodowymi" producentami energii - wytwarzanie energii elektrycznej nie stanowi przedmiotu ich przeważającej działalności gospodarczej. Jak przypomniała minister Jadwiga Emilewicz , przedsiębiorca "będzie mógł sobie taką mikroinslatację do 50 kW zainstalować na posesji, w której prowadzi działalność gospodarczą. Dzięki temu będzie miał nie tylko tani prąd wtedy, kiedy świeci słońce, ale jego nadwyżkę będzie mógł magazynować w sieci, a czasie, kiedy słońca już nie ma, i kupować go w bardzo atrakcyjnym systemie opustów".

Nowe przepisy rozszerzają definicję prosumenta, który teraz będzie mógł nie tylko wytwarzać energię i sprzedawać ją sprzedawcy zobowiązanemu na określonych warunkach, ale np. także dowolnemu innemu sprzedawcy na warunkach z nim uzgodnionych.

Ustawa umożliwia też tworzenie na obszarach gmin wiejskich i wiejsko-miejskich spółdzielni energetycznych i zawiera elementy promocji takich rozwiązań.

PolskieRadio24.pl, PAP, md

Zobacz więcej na temat: energetyka OZE
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Sejm znowelizował ustawę o OZE

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2019 16:50
Nowe przepisy przyjęte dziś przez posłów przewidują m.in. przeprowadzenie jeszcze w 2019 r. kolejnych aukcji dla źródeł odnawialnych. Ministerstwo Energii liczy, że dzięki tym aukcjom uda się zrealizować 15 proc. cel OZE na 2020 r.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Rządy Pieniądza". Czy program "Mój Prąd" odciąży krajową energetykę?

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2019 09:40
Gośćmi audycji "Rządy Pieniądza" na antenie Polskiego Radia 24 byli Rafał Sadoch analityk biura maklerskiego mBanku oraz Daniel Rząsa red. naczelny serwisu 300gospodarka. Jednym z tematów debaty było dofinansowanie w ramach programu "Mój prąd" (nabór wniosków ruszy we wrzesniu), które wyniesie jednorazowo do 5 tys. złotych do mikroinstalacji fotowoltaicznych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dofinansowanie do 5 tys. złotych na instalację fotowoltaiczną. Wkrótce rusza nabór wniosków

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2019 09:01
Dokładnie za tydzień, 30 sierpnia, ruszy nabór wniosków do programu "Mój Prąd". W jego ramach będzie można otrzymać do 5 tysięcy złotych na instalacje fotowoltaiczne. Głównymi celami programu są zwiększenie udziału OZE w polskim miksie energetycznym i zachęcenie Polaków do energetyki prosumenckiej, co daje szanse na niższe rachunki za prąd - mówi minister energii Krzysztof Tchórzewski.
rozwiń zwiń