more_horiz
Gospodarka

Dobra passa PGNiG. Wygrywa z Gazpromem, notuje wzrost przychodów i wydobycia

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2020 15:15
Największa polska spółka gazowa PGNiG, ma dobrą passę - wygrywa spór z Gazpromem o ceny, notuje wzrost przychodów, zysków oraz wydobycia, w tym ze złóż norweskich.  
Audio
  • Aktualizacja strategii PGNiG do 2022 roku powinna być gotowa w tym roku. (IAR)
  • Prezes PGNiG Jerzy Kwieciński mówiłł, że koncern umacnia swoją pozycję nie tylko w Polsce, ale także za granicą. Przypomniał, że spółka jest obecna na dwudziestu rynkach na świecie. (IAR)
  • Prezes Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa Jerzy Kwieciński powiedział, że skarga Gazpromu nie ma wpływu na realizację wyroku Sądu Arbitrażowego w Sztokholmie. (IAR)
  • Prezes Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa Jerzy Kwieciński powiedział, że do tej pory przepłacaliśmy za rosyjski gaz. (IAR)
PGNiG
PGNiGFoto: PAP/Andrzej Hrechorowicz

Jak informuje spółka, w I kwartale tego roku grupa zanotowała prawie 13,8 mld zł przychodów, 780 mln zysku oraz 7-procentowy wzrost sprzedaży gazu ziemnego. Jednocześnie spółka liczy, że wydobycie surowca ze złóż w Norwegii wzrośnie w tym roku czterokrotnie i wyniesie pół miliarda metrów sześciennych.

– Dane za I kwartał 2020 roku pokazują, że PGNiG jest firmą o stabilnych fundamentach biznesowych. Osiągnęliśmy dobry wynik mimo gwałtownego spadku cen węglowodorów, stosunkowo ciepłej zimy i początków epidemii koronawirusa w Polsce. Dzięki solidnym podstawom możemy dalej rozwijać działalność w kraju i za granicą oraz spokojnie pracować nad aktualizacją Strategii Grupy Kapitałowej PGNiG – powiedział Jerzy Kwieciński, Prezes Zarządu PGNiG SA.


oil-rig-2191711_1280 (1)_1.jpg
PGNiG rozwija działalność w Norwegii. Coraz więcej ropy ze złoża Skogul

Ponadto wyrok Sądu Arbitrażowego w Sztokholmie z marca oznacza niższą cenę gazu od rosyjskiego sprzedawcy oraz zwrot półtora miliarda dolarów od Gazpromu.

PGNiG liczy na 4-krotny wzrost własnego wydobycia gazu w Norwegii

Jednocześnie, jak dodaje prezes, PGNiG liczy na ok. 4-krotny wzrost własnego wydobycia gazu w Norwegii. PGNiG poinformowało też o wysokiej wydajności nowych odwiertów z gazem w Polsce.

Jak mówił Kwieciński w czwartek podczas konferencji poświęconej wynikom finansowym PGNiG za I kwartał 2020 r., spółka zwiększyła liczbę koncesji na norweskim szelfie do 31, eksploatuje 7 złóż, a wydobycie gazu osiągnęło poziom odpowiadający 0,5 mld m sześc. rocznie.


- W przyszłym roku będzie to pewnie 0,7 mld m sześc., ale będziemy dalej sukcesywnie zwiększać wydobycie gazu i ropy i liczymy na ponad 2 mld m sześc. rocznie z własnych złóż na potrzeby przesyłania do Polski gazociągiem Baltic Pipe - mówił Kwieciński.
Podkreślił, że PGNiG cały czas szuka okazji na korzystne akwizycje na szelfie, a "obecny, trudny okres może być momentem, w którym coś ciekawego się pojawi".

Z kolei "Cyfrowe Złoże" pomaga przy wydobyciu gazu w Polsce

Wiceprezes ds. operacyjnych Robert Perkowski poinformował z kolei o wysokiej wydajności ostatnich odwiertów za gazem w Polsce, wykonanych przy użyciu technologii "Cyfrowe Złoże".


Jak wskazał, odwiert horyzontalny na złożu Paproć w zach. Polsce ma ok. 5-krotnie większą wydajność niż dotychczasowe otwory. Z kolei na największym eksploatowanym polskim złożu Przemyśl cztery nowe otwory wywiercone z jednego padu mają ok. 10-krotnie większą wydajność od innych odwiertów na tym złożu - podkreślił Perkowski.

Rośnie liczba klientów gazowego koncernu

Wiceprezes Jarosław Wróbel poinformował z kolei, że w I kwartale 2020 r. PGNiG przyłączyło 27 tys. nowych klientów, prawie o połowię więcej niż w I kw. 2019 r., zbudowało też prawie 1100 km nowych sieci dystrybucyjnych.

Wróbel zapowiedział, że do końca roku powstanie "kompleksowy model wejścia w produkcję i dystrybucję biometanu", regulujący m.in. wszystkie kwestie dotyczące zatłaczania biometanu do sieci gazowych.


1200_Kwieciński_Polskie_Radio_Free.jpg
Prezes PGNiG: naszym celem jest jak największa dywersyfikacja dostaw gazu do Polski


W ocenie Wróbla, do 2030 r. do polskich sieci gazowych powinno trafiać ok. 4 mld m sześc. biometanu rocznie.

Stabilne wyniki w sektorze wydobycia i poszukiwań, mimo spadku cen gazu

Jak informuje spółka, segment wydobycia i poszukiwań spółki odnotował stabilne wyniki operacyjne, jednak znalazł się pod presją spadających notowań węglowodorów.

Wydobycie gazu ziemnego i ropy naftowej wyniosło odpowiednio 1,16 mld m sześc. i 325 tys. ton i było praktycznie na tym samym poziomie co rok wcześniej.

Przychody z tego typu działalności spadły o 26 proc. rok do roku do blisko 1,3 mld zł wskutek niższych cen węglowodorów – w I kw. 2020 r. średnia 3-miesięczna cena ropy naftowej Brent była niższa o 20 proc. r/r, a ceny gazu na Towarowej Giełdzie Energii spadły aż o 40 proc r/r.

Jednak na wyniku segmentu poszukiwanie i wydobycie zaważył przede wszystkim odpis na majątku trwałym w wysokości 0,8 mld zł, który również był konsekwencją sytuacji na światowych giełdach towarowych.

Więcej sprzedanego i wyeksportowanego gazu

Bardzo dobre wyniki uzyskała spółka w sektorze obrotu i magazynowania. Wolumen sprzedaży gazu ziemnego poza grupą kapitałową PGNiG w segmencie wyniósł około 10,3 mld m sześc. i był wyższy niż przed rokiem o 7 procent.

Wzrost sprzedaży gazu odnotowały wszystkie spółki z Grupy prowadzące handel tym paliwem. Szczególnie warto zwrócić uwagę na wolumen eksportu – w I kw. 2020 r. PGNiG sprzedało za granicę prawie 0,7 mld m sześc. gazu, czyli trzykrotnie więcej niż rok temu.

Na wynikach sprzedaży zaważył spadek cen surowca

Mimo wzrostu sprzedaży, przychody segmentu były niższe niż przed rokiem o 6 proc. i wyniosły ponad 11,0 mld zł, co było efektem spadku cen węglowodorów. Przełożyło się to jednak także na niższe koszty pozyskania gazu na cele handlowe.

"Z tej perspektywy szczególnie istotny był wyrok Trybunału Arbitrażowego w Sztokholmie z 30 marca 2020 roku, który przyznał PGNiG rację w sporze cenowym z Gazpromem i zmienił sposób ustalania ceny dostaw paliwa gazowego w kontrakcie jamalskim", czytamy w komunikacie spółki.

Nowa formuła cenowa jest w istotny sposób powiązana z notowaniami gazu na rynkach zachodnioeuropejskich i została zastosowana do bieżących rozliczeń już w stosunku do dostaw zrealizowanych w marcu tego roku.

Mimo ciepłej zimy rośnie dystrybucja gazu

Jak informuje spółka, wolumen dystrybucji gazu wyniósł 3,96 mld m sześc., co oznacza 2 proc. wzrostu r/r. Stało się tak mimo ciepłej zimy – średnia temperatura kwartału była o prawie 1,2 stopnia Celsjusza wyższa niż przed rokiem. Przychody segmentu pozostały stabilne i wyniosły 1,4 mld złotych.

IAR, PAP, PGNiG, jk