Ekspert: kryzys gazowy wywołany przez Rosję skończy się tak, jak kryzys naftowy lat 70. XX wieku

Z początkiem maja uruchomiono interkonektor gazowy Polska-Litwa GIPL o przepustowości ok. 1,9 mld m3 rocznie. Jakie znacznie dla bezpieczeństwa energetycznego Polski ma nowe połączenie gazowe i czy nasz kraj może na trwałe uniezależnić się od gazu z Rosji? - mówił o tym w radiowej Jedynce Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny BiznesAlert.pl.

2022-05-06, 17:50

Ekspert: kryzys gazowy wywołany przez Rosję skończy się tak, jak kryzys naftowy lat 70. XX wieku
Gazowy łącznik Polska-Słowacja liczy 61 km po stronie polskiej oraz 106 km po stronie słowackiej. . Foto: QiuJu Song/ Shutterstock

- Rurociąg Polska-Litwa nabiera dodatkowego znaczenia w obliczu kryzysu energetycznego i kryzysu militarnego w Europie - powiedział gość Programu 1 Polskiego Radia. 

Jak dodał - gazociąg ten jest źródłem dodatkowych 2 mld m3, czyli 1/5 kontraktu jamalskiego z Gazpromem. 

Inwestycja ma przyczynić się do poprawy konkurencyjności regionu i zapewnia elastyczność i przepływ gazu w obu kierunkach. 

Mówiąc o sprowadzaniu przez Polskę gazu skroplonego ((LNG) Wojciech Jakóbik stwierdził, że "da to nie tylko niezależność od Rosji, ale także atrakcyjną cenę".

REKLAMA

Zdaniem eksperta - obecny kryzys gazowy wywołany przez Rosję skończy się tak, jak kryzys naftowy w latach 70. XX wieku, czyli "klienci pójdą sobie gdzie indziej, albo zmniejszą zapotrzebowanie na gaz".

- Wyjdziemy z tego kryzysu silniejsi - podsumował gość radiowej Jedynki.


Posłuchaj

O bezpieczeństwie energetycznym Polski - mówił gość Programu 1 Polskiego Wojciech Jakóbik, red. naczelny Biznes Alert.pl. Rozmawiała Justyna Golonko. 5:11
+
Dodaj do playlisty

 

Czytaj także:

Polskie Radio Program 1, PR24, akg 


.

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej