more_horiz
Wiadomości

Gaz z Litwy płynie już do Polski. Prezydent Duda: mamy odpowiedź na rosyjski szantaż

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2022 18:15
Prezydent Andrzej Duda przebywał z jednodniową wizytą na Litwie, gdzie wspólnie z przywódcami Litwy i Łotwy oraz europejską komisarz ds. energii oficjalnie otworzył interkonektor gazowy GIPL. Gazociąg jest bardzo ważną inwestycją zarówno z punktu widzenia gospodarki, jak i też polityki.
Prezydent podczas ceremonii otwarcia interkonektora podkreślił, że dzięki temu połączeniu gazowemu Polska i cały region, uniezależniają się od dostaw rosyjskich surowców
Prezydent podczas ceremonii otwarcia interkonektora podkreślił, że dzięki temu połączeniu gazowemu Polska i cały region, uniezależniają się od dostaw rosyjskich surowcówFoto: Twitter.com/@prezydentpl

Prezydent Andrzej Duda podczas ceremonii otwarcia interkonektora podkreślił, że dzięki temu połączeniu gazowemu Polska i cały region, uniezależniają się od dostaw rosyjskich surowców.

- Dzisiaj ten gazociąg, interkonektor pomiędzy Polską a Litwą jest faktem w momencie, w którym Rosja podjęła kolejną próbę gazowego szantażu. On właśnie jest na nią gotową odpowiedzią - podkreślił w wystąpieniu prezydent Andrzej Duda.

Z kolei przywódca Litwy Gitanas Nauseda mówiąc o rosyjskiej agresji na Ukrainie, zaznaczył, że raz jeszcze okazało się, że Moskwa nie jest partnerem godnym zaufania. - Dlatego Litwa, Polska i kraje bałtyckie mówią zdecydowane "nie" dla gazu z Rosji, "nie" dla ropy z Rosji, "nie" dla finansowania agresorów. Cały region wysyła taki sam sygnał - zaznaczył Nauseda. Dodał też, że kolejne tego typu połączenia gazowe mogą powstać na Łotwie i w Estonii co pozwoli całkowicie odciąć się od dostaw rosyjskiego gazu. Wyraził również nadzieję, że w przyszłości litewski interkonektor będzie wykorzystywany też do dostarczania gazu na Ukrainę.

Szantaż energetyczny

Prezydent Łotwy Egils Levits zwrócił uwagę, że Europa Zachodnia od dłuższego czasu była bardzo naiwna, jeśli chodzi o handel z Rosją. W jego ocenie było to niewłaściwe zachowanie. - My cały czas byliśmy przeciw Nord Stream 2. Nie można prowadzić handlu z Rosją tak jak z normalnym partnerem, gdyż wykorzystuje ona handel do szantażu energetycznego - zaznaczył. Prezydent Łotwy dodał, że - aby nie dopuścić do tego szantażu - kraje w naszym regionie muszą promować niezależność energetyczną.

Prezydent Andrzej Duda wziął też udział w Wilnie w śniadaniu roboczym z przywódcami Litwy i Łotwy. Na zakończenie wizyty na Litwie tradycyjnie już złożył kwiaty przy mauzoleum marszałka Józefa Piłsudskiego i w Kaplicy Powstańców na cmentarzu na Rossie.

Czytaj także:

Posłuchaj
00:56 11723628_1.mp3 Prezydent podczas ceremonii otwarcia interkonektora podkreślił, że dzięki temu połączeniu gazowemu Polska i cały region, uniezależniają się od dostaw rosyjskich surowców - relacja Kamila Zalewskiego (IAR)

es

Zobacz także

Zobacz także