more_horiz
Gospodarka

Szefowie PGE o sytuacji na rynku energii i wynikach spółki. "Odczuwamy presję rosnących cen węgla"

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2022 16:50
PGE negocjuje cenę w kontrakcie na dostawy węgla - poinformował prezes PGE Wojciech Dąbrowski podczas konferencji prasowej. Jak zaznaczył wiceprezes PGE Lechosław Rojewski, spółka ma kontrakt na węgiel z ustaloną ceną, ale na rynku jest silna presja na jej zmianę.
Zysk Grupy PGE w I kwartale br. wyniósł 2,6 mld złotych.
Zysk Grupy PGE w I kwartale br. wyniósł 2,6 mld złotych.Foto: TT/MAP

- Odczuwamy presję rosnących cen węgla i tu musimy brać pod uwagę dostępność wolumenów węgla, dostępność ceny tego węgla. Przypomnę, że mamy cały czas kontrakt na dostawy węgla podpisany z ustaloną ceną. Na rynku pod wpływem czynników zewnętrznych występuje silna presja na zmianę tej ceny - stwierdził podczas konferencji prasowej wiceprezes ds. finansowych PGE Lechosław Rojewski.

Trwają negocjacje w sprawie ceny węgla

Jak poinformował prezes PGE Wojciech Dąbrowski, negocjacje w sprawie ceny węgla trwają. - Jesteśmy w trakcie, nie ma deadline'u, realizujemy na razie transakcje po cenach z umowy - dodał prezes PGE Wojciech Dąbrowski. Poinformował, że PGE ma długoterminową umowę z Polską Grupą Górniczą oraz posiłkuje się importem węgla.

- Zanotowaliśmy wzrost w I kw. br. w produkcji energii na węglu brunatnym. W grupie PGE był to wzrost na poziomie 18 proc. Ze względu na dostępność węgla kamiennego i również przestoje związane z remontami zanotowaliśmy spadek produkcji energii na węglu kamiennym na poziomie 21 proc. - wskazał Rojewski.

Przypomniał, że ze względu na awarię w elektrociepłowni Lublin oraz mniejsze zapotrzebowanie na ciepło produkcja elektrociepłowni gazowych grupy spadła o 22 proc.

Trend spadkowy w ciepłownictwie

Dodał, że wolumen dystrybuowanej energii w I kw. 2022 r. również wzrósł o 3 proc. powyżej krajowego zapotrzebowania.

- Największy wzrost dystrybuowanej energii odnotowaliśmy u klientów przyłączonych na średnim napięciu, czyli w taryfie B. Od dłuższego czasu nie odnotowaliśmy spadku w grupie klientów detalicznych. Tym razem i tu odnotowaliśmy spadek zużycia o 0,4 proc. rok do roku. Odnosimy to do tego m.in., że skończyła się era covidowa i ludzie zaczęli wychodzić z domu - tłumaczył Rojewski.

Wiceprezes zwrócił również uwagę, że w ciepłownictwie widoczny jest trend spadkowy ze względu na dwukrotny wzrost cen uprawnień do emisji CO2 oraz ceny gazu. Jak podała spółka we wtorkowym komunikacie, segment ten osiągnął zysk EBITDA na poziomie 0,2 mld złotych, co oznacza spadek o 61 proc. w porównaniu do I kwartału 2021 roku.

Rekordowe wyniki finansowe

Prezes Dąbrowski podkreślił, że "przeżywa swój renesans" należąca do grupy PGE spółka PGE Paliwa.

- Spółka osiągnie w tym roku rekordowe wyniki finansowe. PGE sprzedaje paliwa nie tylko dla nas, ale także dla innych firm na rynku. Widzimy przyśpieszenie, jeśli chodzi o budowanie zapasów przez przedsiębiorstwa ciepłownicze - powiedział Wojciech Dąbrowski.

Czytaj także:

Wyjaśnił, że wiele ciepłowni na wschodzie miało zapewnione dostawy z kierunku wschodniego. One w tej chwili poszukują innych dostawców i - jak zauważył prezes PGE - siłą rzeczy zwracają się do importerów paliw. -

- My importujemy paliwa i stąd to zwiększone zainteresowanie - wytłumaczył.

PGE Paliwa specjalizuje się w dostawach węgla na polskim rynku energii. Świadczy także usługi związane z logistyką dostaw. Jej klientami są zakłady energetyczne, ciepłownicze, odbiorcy przemysłowi oraz firmy pośredniczące w handlu węglem w całej Polsce.

Zgodnie z wtorkowym komunikatem zysk EBITDA Grupy PGE w I kwartale br. wyniósł 2,6 mld złotych, czyli o 19 proc. więcej niż w I kwartale 2021 roku. Połowa z tego została wypracowana przez segmenty dystrybucji i energetyki odnawialnej.

PR24, akg

 

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem