more_horiz
Gospodarka

PGE wybuduje kilka farm fotowoltaicznych. Sprawdź, w jakich województwach powstaną

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2022 12:51
PGE Energia Odnawialna, z Grupy PGE, wybuduje siedem nowych farm fotowoltaicznych w czterech województwach: mazowieckim, podlaskim, wielkopolskim i lubuskim. Łączna moc tych farm to 29 MW.
Spółka do końca 2022 r. ma w planach uzyskanie pozwoleń na budowę projektów PV o mocy około 260 MW
Spółka do końca 2022 r. ma w planach uzyskanie pozwoleń na budowę projektów PV o mocy około 260 MWFoto: PGE/Twitter

"Zgodnie z nową strategią, Grupa Kapitałowa PGE zamierza osiągnąć neutralność klimatyczną do 2050 roku. Zostanie to osiągnięte poprzez realizację inwestycji w nisko i zeroemisyjne źródła energii oraz infrastrukturę sieciową" - podkreśla spółka w komunikacie.

Jeszcze w tym roku PGE Energia Odnawialna rozpocznie budowę jednej z największych inwestycji fotowoltaicznych w Polsce.

Szczegóły budowy farm

Według spółki instalacje PV Gutki 1, PV Gutki 2 o łącznej mocy 12 MW zostaną wybudowane na wydzierżawionych przez spółkę gruntach prywatnych znajdujących się w powiecie grajewskim na Podlasiu.

Natomiast PV Huszlew 1 i PV Huszlew 2 o łącznej mocy 13 MW, PGE Energia Odnawialna uruchomi w powiecie łosickim na Mazowszu. Zgodnie z harmonogramem wszystkie inwestycje zostaną oddane do użytku na wiosnę 2023 roku.

Kilka miesięcy później powstaną kolejne, tym razem jednomegawatowe farmy fotowoltaiczne PV Siedlisko 1 i PV Siedlisko 2 w województwie lubuskim oraz dwumegawatowa PV Ruchocinek w pobliżu Kalisza.

Postępowanie przetargowe na te projekty zostało właśnie ogłoszone, a wykonawcy będą wyłonieni w ciągu kilku tygodni.

Ambitne plany PGE

Jednym z elementów planu inwestycyjnego PGE jest Program PV. Jego celem jest zbudowanie do 2030 r. instalacji słonecznych o łącznej mocy 3 GW i umocnienie PGE na pozycji lidera rynku OZE w Polsce.

Do tej pory PGE Energia Odnawialna zabezpieczyła na ten cel ok 3000 ha gruntów, na których mogą powstać farmy słoneczne o mocy ponad 2000 MW.

W komunikacie napisano, że spółka do końca 2022 r. ma w planach uzyskanie pozwoleń na budowę projektów PV o mocy około 260 MW.

Należąca do Grupy Kapitałowej PGE spółka PGE Energia Odnawialna jest obecnie największym producentem zielonej energii w Polsce. Posiada 17 farm wiatrowych, 29 elektrowni wodnych, 4 elektrownie szczytowo-pompowe oraz 5 farm fotowoltaicznych. Łączna moc zainstalowana wszystkich obiektów wynosi 2331,25 MW.

Czytaj także:

IAR/PAP/PR24.pl/mk