more_horiz
Gospodarka

Portugalia uruchomiła pływająca elektrownię słoneczną. To największa tego typu konstrukcja w Europie

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2022 21:40
Na zbiorniku przy tamie wodnej Alqueva we wschodniej Portugalii została zainaugurowana w piątek największa pływająca elektrownia słoneczna w Europie. Inwestycja pomoże zaopatrywać w energię elektryczną ponad 1500 gospodarstw domowych.
Portugalia ze względu na wysokie nasłonecznienie jest wymarzonym miejscem do budowy farm fotowoltaicznych. Na zdjęciu zbiornik Alqueva i pływające po nim ogniwa słoneczne
Portugalia ze względu na wysokie nasłonecznienie jest wymarzonym miejscem do budowy farm fotowoltaicznych. Na zdjęciu zbiornik Alqueva i pływające po nim ogniwa słoneczneFoto: PAP/EPA/NUNO VEIGA

Odnotowując uruchomienie projektu solarnego na zbiorniku przy tamie Alqueva, portugalskie media wskazały w piątek, że powstał on w miejscu posiadającym jeden z najwyższych w Europie poziomów nasłonecznienia.

Jezioro zaporowe o powierzchni ok. 250 km² uznawane jest za największy sztuczny zbiornik wodny nie tylko w Portugalii ale w całej Unii Europejskiej zarówno co do powierzchni jak i objętości zgromadzonej w nim wody

Portugalia. Pływająca elektrownia słoneczna

Jak podał dziennik "O Jornal Economico", pływające panele fotowoltaiczne o wielkości czterech boisk piłkarskich mają łączny potencjał 4 MW.

Pływająca elektrownia składa się z 12 tys. paneli słonecznych umieszczonych na strukturze wykonanej z korka. Została wybudowana przez portugalskie przedsiębiorstwo Corticeira Amorim i hiszpańską firmę Isigenere - przekazały władze portugalskiego inwestora, energetycznej spółki EDP.

Jak wyjaśniono, dzięki umieszczeniu paneli słonecznych na wodzie ich efektywność wzrosła o 11 proc.

Według "O Jornal Economico" w planach EDP jest uruchomienie do 2025 r. na Alquevie kolejnej pływającej elektrowni słonecznej. Ma ona posiadać moc 70 MW i być największą tego typu inwestycją fotowoltaiczną na świecie.

Czytaj także:

Pr24.pl/PAP/PKJ