more_horiz
Gospodarka

Dobre nastroje na rynkach pomimo podwyżki stóp przez Fed. W USA gwałtownie maleją zapasy ropy

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2022 08:15
Ceny ropy w USA rosną w trakcie czwartkowego handlu - surowiec kosztuje już powyżej 98 USD za baryłkę, po skoku notowań w środę o 2,4 proc. W Stanach Zjednoczonych gwałtownie maleją zapasy ropy i rośnie jej eksport.
Na rynkach panuje wysoka zmienność cen surowców.
Na rynkach panuje wysoka zmienność cen surowców.Foto: Pixabay/RJA1988

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na IX kosztuje na NYMEX w Nowym Jorku 98,34 USD, wyżej 1,11 proc. Brent na ICE w dostawach na IX wyceniana jest po 107,48 USD za baryłkę, w górę 0,81 proc.

W USA gwałtownie maleją zapasy ropy - w ubiegłym tygodniu spadły one o 4,52 mln baryłek, czyli o 1,1 proc. do 422,09 mln baryłek - poinformował amerykański Departament Energii (DoE).

To najmocniejszy spadek amerykańskich zapasów surowca od końca maja. Zapasy benzyny spadły w tym czasie o 3,3 mln baryłek, czyli o 1,45 proc. do 225,13 mln baryłek. Rezerwy paliw destylowanych, w tym oleju opałowego, wzrosły o 784 tys. baryłek, czyli o 0,7 proc. do 111,72 mln baryłek - podał DoE. Z kolei eksport ropy z USA wzrósł do rekordowego poziomu: 4,55 mln baryłek dziennie - wynika z danych DoE.

Dobre nastroje pomimo podwyżki stóp

Inwestorzy są tymczasem w pozytywnych nastrojach pomimo środowej podwyżki stóp procentowych w USA o kolejne 75 pb, bo szef amerykańskiej Rezerwy Federalnej Jerome Powell powiedział, że tempo podwyżek kosztu pieniądza w USA w pewnym momencie zwolni.

- Komentarze Powella złagodziły niektóre obawy inflacyjne, poprawiając ogólny apetyt inwestorów na ryzykowne aktywa, w tym ropę - powiedział Will Sungchil Yun, starszy analityk rynków surowcowych w VI Investment Corp. - Ropa prawdopodobnie nadal będzie sprzedawana po ok. 100 USD za baryłkę - dodał.

Tymczasem w USA od 43 dni spadają ceny benzyny, które wcześniej biły rekordy na poziomie ponad 5 USD za galon.

Obecnie średnia cena benzyny w Stanach Zjednoczonych wynosi 4,302 USD za galon - wynika z danych Federacji AAA, opracowanych na podstawie analiz cen ze 120 tys. stacji benzynowych. Benzyna w USA jest jednak wyceniana teraz o 36 proc. wyżej, niż kosztowała o tej porze w ub. roku.

Analitycy oceniają, że niższe ceny benzyny nie spowodują natychmiastowego wzrostu zużycia tego paliwa przez amerykańskich kierowców.

- Wyższe koszty benzyny (niż rok temu), droga żywność, media i czynsz - to wszystko ogranicza budżety amerykańskich gospodarstw domowych, a popyt na benzynę spada w porównaniu z poprzednimi latami - powiedział Andy Lipow, prezes Lipow Oil Associates w Houston. 

  • Czytaj także:

Ochrona przed wzrostami cen źródeł energii. Rząd rozszerzy tarczę antyinflacyjną

PolskieRadio24.pl/ PAP/ mib