Odwrót od paliw kopalnych to olbrzymie koszty dla Europejczyków. Odczują to w szczególności właściciele domów

Unia Europejska planuje wycofać z użycia kotły na paliwa kopalne do 2040 roku. Choć termin wydaje się odległy, to dużo zmian ma zajść już wkrótce. Od 2030 roku piece na gaz i węgiel będą zakazane w nowych domach jednorodzinnych i innych budynkach będących własnością prywatną. Zakaz obejmie wszystkie rodzaje pieców, a więc także na pellet czy olej opałowy. Domy powstałe przed wejściem w życie dyrektywy będą musiały być stopniowo modernizowane. To ogromne koszty dla Europejczyków i gospodarek narodowych.

2023-12-12, 13:43

Odwrót od paliw kopalnych to olbrzymie koszty dla Europejczyków. Odczują to w szczególności właściciele domów
Kraje UE i Parlament Europejski porozumiały się w sprawie nowych przepisów dotyczących charakterystyki energetycznej budynków.Foto: shutterstock/Luciavonu

Kraje członkowskie UE i Parlament Europejski osiągnęły porozumienie w sprawie nowych przepisów dotyczących charakterystyki energetycznej budynków. Zmieniona dyrektywa ustanawia bardziej ambitne wymagania wobec nowych i odnawianych budynków w UE oraz zachęca państwa członkowskie do renowacji zasobów budowlanych.

- Budynki odpowiadają za ponad jedną trzecią emisji gazów cieplarnianych w UE. Dzięki temu porozumieniu będziemy mogli poprawić charakterystykę energetyczną budynków, ograniczyć emisje i walczyć z ubóstwem energetycznym. To kolejny duży krok w stronę celu UE, jakim jest osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 roku. Dziś jest dobry dzień dla obywateli, naszej gospodarki i naszej planety - powiedziała Teresa Ribera, minister ds. transformacji ekologicznej i wyzwań demograficznych Hiszpanii.

Droga do zerowych emisji

Główne cele rewizji zakładają, aby do 2030 roku wszystkie nowe budynki były budynkami o zerowej emisji, a do 2050 roku istniejące zasoby budowlane powinny zostać przekształcone w budynki o zerowej emisji.


Czym Polacy ogrzewają domy? Źródło: PAP Czym Polacy ogrzewają domy? Źródło: PAP

Parlament Europejski i Rada UE zgodziły się na art. 9a, który zapewni rozmieszczenie odpowiednich instalacji wykorzystujących energię słoneczną w nowych budynkach, obiektach użyteczności publicznej i istniejących budynkach niemieszkalnych, które poddawane są działaniom renowacyjnym wymagającym pozwolenia.

REKLAMA

Jeśli chodzi o minimalne standardy charakterystyki energetycznej (MEPS) w budynkach niemieszkalnych, współprawodawcy zgodzili się, że w 2030 roku wszystkie budynki niemieszkalne osiągną wynik powyżej 16 proc. obiektów o najgorszych wynikach, a do 2033 roku - powyżej 26 proc.

Jeśli chodzi o cel renowacji budynków mieszkalnych, państwa członkowskie zapewnią, że zasoby budynków mieszkalnych zmniejszą średnie zużycie energii o 16 proc. w 2030 roku i o 20-22 proc. w 2035 roku. Konieczne będzie osiągnięcie 55 proc. redukcji zużycia energii poprzez renowację budynków o najgorszych wynikach.


Ogrzewanie w polskich domach. Źródło: PAP Ogrzewanie w polskich domach. Źródło: PAP

Kotły na paliwa kopalne

W odniesieniu do planu wycofywania kotłów na paliwa kopalne, obie instytucje zgodziły się na włączenie do krajowych planów renowacji budynków planu działania mającego na celu wycofywanie kotłów na paliwa kopalne do 2040 roku.

Według danych GUS, w 2021 roku z własnych źródeł ciepła korzystało 47,5 proc. gospodarstw domowych. Więcej niż co piąte ogrzewało się węglem kamiennym (20,9 proc.), a mniej więcej co siódme - gazem ziemnym.

REKLAMA

Łącznie za pomocą własnych źródeł ciepła zasilanych paliwami kopalnymi ogrzewało się w 2021 roku 37,2 proc. gospodarstw domowych. Koszt wymiany urządzeń CO sięgnie w skali gospodarki miliardów złotych.

Zgodnie z dyrektywą EPBD (Dyrektywa w sprawie Efektywności Energetycznej w Budynkach), od początku 2024 roku zostaje wprowadzony zakaz dotowania kotłów na paliwa kopalne.


Ogrzewanie i chłodzenie dzięki energii odnawialnej. Źródło: PAP Ogrzewanie i chłodzenie dzięki energii odnawialnej. Źródło: PAP
Czytaj także:

PR24/IAR/PAP/mib

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej