Nowe paliwo E10 na stacjach benzynowych. Zanim zatankujesz, upewnij się, że możesz

Od stycznia 2024 roku na stacjach paliw w Polsce pojawi się nowa 95-oktanowa benzyna, oznaczona jako E10. Nowe paliwo zawierać będzie do 10 procent bioetanolu i zastąpi benzynę E5. Polska dołącza tym samym do osiemnastu krajów Unii Europejskiej, które wprowadziły paliwo E10, znane również w USA i Australii. Benzyna premium 98-oktanowa pozostanie bez zmian.

2023-12-13, 10:45

Nowe paliwo E10 na stacjach benzynowych. Zanim zatankujesz, upewnij się, że możesz
Benzyna Pb95 w wersji E5 od 1 stycznia 2024 znika ze stacji paliw. Zastąpi ją Pb95 w wersji E10.Foto: GaudiLab/shutterstock

Nowa benzyna E10 nie będzie odpowiednia dla wszystkich pojazdów, zwłaszcza tych starszych modeli. Niektóre samochody nie są kompatybilne z tym paliwem, na przykład Alfa Romeo 156 czy niektóre starsze modele Fiata i Peugeota sprzed 2000 roku. Właściciele pojazdów powinni sprawdzić, czy ich samochody są dostosowane do nowego paliwa. Można to zrobić, m.in. sprawdzając dokumentację pojazdu lub oznaczenie E10 na klapie wlewu paliwa.

Sprawdź zawczasu

Benzyna E10 będzie wprowadzana na stacje paliw od 1 stycznia 2024 roku. Ministerstwo Klimatu i Środowiska udostępnia internetową wyszukiwarkę, dzięki której można sprawdzić, czy konkretny pojazd jest kompatybilny z benzyną E10. Na stacjach paliw pojawią się obowiązkowe oznakowania informujące o rodzaju paliwa. Benzyna premium 98-oktanowa pozostanie w formacie E5.

Benzyna E10 jest powszechnie stosowana na całym świecie, m.in. w Europie, Stanach Zjednoczonych i Australii. Od 2016 roku jest uznawana za paliwo wzorcowe, na którym testuje się nowe samochody pod względem emisji i osiągów. Bioetanol zawarty w benzynie E10 ma mniejszy ślad węglowy, co przyczynia się do ograniczenia negatywnego wpływu transportu na środowisko.

Celem wprowadzenia benzyny E10 jest poprawa jakości powietrza w dużych miastach, gdzie transport samochodowy jest głównym źródłem zanieczyszczeń. Zwiększenie udziału zrównoważonych biopaliw ma także przyczynić się do osiągnięcia unijnego celu 14 proc. udziału paliw pochodzących z surowców odnawialnych w transporcie.

REKLAMA

Czytaj także:

PR24/IAR/mib

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej