Polska chce pozyskać miliardy na elektryki dla przedsiębiorców
Ministerstwo środowiska obecnie prowadzi negocjacje z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym w celu uzyskania środków dla przedsiębiorstw, które chcą zakupić elektryczne ciężarówki. Wartość tych środków przewyższa miliard złotych.
2024-04-26, 10:35
Dyrektor departamentu zajmującego się elektromobilnością i gospodarką wodną w Ministerstwie Klimatu i Środowiska Szymon Byliński zaznaczył, że głównym wyzwaniem dla przyspieszenia rozwoju elektromobilności jest rozbudowa infrastruktury dla paliw alternatywnych. Wskazał na niedawno wprowadzone unijne przepisy dotyczące infrastruktury dla takich paliw, które nakładają na Polskę cele dotyczące rozbudowy stacji ładowania dla pojazdów elektrycznych oraz stacji tankowania wodorem.
Zaznaczył, że konieczne będzie zaplanowanie i budowa stacji ładowania, zwłaszcza tych umożliwiających szybkie ładowanie dla samochodów osobowych. Szacuje się, że będzie potrzebnych około 160 lokalizacji, ale równocześnie trzeba będzie budować stacje ładowania dla ciężarówek - około 37 lokalizacji dla tankowania wodorem.
Infrastruktura ładowania
Byliński podkreślił, że rozwój infrastruktury ładowania pojazdów elektrycznych spowoduje zapotrzebowanie na większą moc w systemie elektroenergetycznym. To z kolei wymagać będzie rozbudowy sieci dystrybucyjnych elektroenergetycznych, co będzie jednym z głównych wyzwań w najbliższych latach.
Dyrektor zaznaczył również, że konieczne będzie wsparcie dla polskich przedsiębiorstw transportowych w zakupie pojazdów o zerowej lub niskiej emisji.
REKLAMA
Oprócz tego, poinformował, że prowadzone są negocjacje z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym w celu uzyskania wsparcia finansowego dla firm chcących zakupić elektryczne ciężarówki, które to środki mają przekroczyć miliard złotych. Ponadto, z Funduszu Modernizacyjnego planowane jest przeznaczenie około dwóch miliardów złotych na wsparcie dla stacji ładowania pojazdów ciężarowych.
Byliński zwrócił uwagę na ciągły rozwój infrastruktury dla samochodów osobowych, informując o aktualnym budżecie na budowę stacji do ładowania oraz o środkach przyznanych dla Orlenu na budowę stacji tankowania wodorem.
Na koniec, podkreślił, że na rozwój elektromobilności potrzebne są znaczne środki, zarówno na rozwój infrastruktury ładowania, jak i na dofinansowanie zakupu pojazdów elektrycznych. Oszacował, że może to wymagać od trzech do sześciu miliardów złotych, zależnie od priorytetów i potrzeb sektorów gospodarki.
PR24/IAR/PAP/mib
REKLAMA