Na kłopoty - Wojciech Kowalczyk: ma zmodyfikować plan naprawczy kopalń

2014-11-18, 19:52

Na kłopoty - Wojciech Kowalczyk:  ma zmodyfikować plan naprawczy kopalń
. Foto: sxc.hu/cc

Wiceminister skarbu Wojciech Kowalczyk będzie pełnomocnikiem ds. naprawy sytuacji w polskim górnictwie - poinformowała we wtorek premier Ewa Kopacz. Dodała, iż naprawa górnictwa nie odbędzie się bez inwestycji. Ale rząd nie zamierza dosypywać pieniędzy.

Posłuchaj

Jerzy Markowski, były pełnomocnik rządu ds. restrukturyzacji sektora i były wiceminister gospodarki, mówi w radiowej Jedynce na jakie ustępstwa powinni zgodzić się/. górnicy./Krzysztof Rzyman, Naczelna Redakcja Gospodarcza PR SA
+
Dodaj do playlisty

Premier Ewa Kopacz spotkała się we wtorek po południu w warszawskim CPS "Dialog" z przedstawicielami związków zawodowych działających w Kompanii Węglowej. Tematem rozmów była sytuacja w spółce, której siedzibę od sześciu dni okupują związkowcy, protestujący przeciw brakowi środków na wypłaty.
Premier po spotkaniu poinformowała, że obecny wiceminister skarbu Wojciech Kowalczyk zostanie pełnomocnikiem rządu ds. restrukturyzacji górnictwa węgla kamiennego. - Będzie tylko i wyłącznie tą sprawa się zajmował (naprawą sytuacji w polskim górnictwie - przyp. red.), bo czasu jest mało. Ten problem trzeba rozwiązać - podkreśliła premier.
Kowalczyk zostanie przeniesiony z Ministerstwa Skarbu Państwa do resortu gospodarki. Jak informowało wcześniej CIR, do zadań pełnomocnika będzie należało inicjowanie, koordynowanie i monitorowanie działań wynikających z restrukturyzacji sektora węgla kamiennego.

Kowalczyk przedstawi zmodyfikowany plan naprawczy dla kopalń

- W ciągu kilkunastu dni nowy pełnomocnik ds. naprawy sytuacji w polskim górnictwie Wojciech Kowalczyk przedstawi zmodyfikowany program naprawczy dla Kompanii Węglowej - poinformował podczas spotkania ze związkowcami z KW wicepremier Janusz Piechociński.
Jak dodał, Kowalczyk przedstawi zmieniony program także stronie związkowej.
– Pełnomocnik dostał też pełne kompetencje (...) i będzie kontynuował działania rządu, powoła też stosowny zespół w skład którego wejdzie kilku wiceministrów - powiedział.
Świadczenia górnicze w KW niezagrożone
Piechociński zapewnił, że nie są zagrożone świadczenia pracownicze w Kompanii Węglowej i poinformował, że premier Ewa Kopacz przyjęła od związkowców spółki zaproszenie na Śląsk. – Pani premier przyjęła zaproszenie od strony związkowej i reprezentantów pracowników (KW) na Śląsk" - powiedział. Sprecyzował, że spotkanie takie powinno odbyć się w najbliższym możliwym terminie, w ciągu 2-3 tygodni.

Jerzy Markowski: górnicy musza ograniczyć przywileje, rząd – obciążenia kopalń

Aby uratować polskie kopalnie konieczna jest współpraca spółek, pracowników i państwa - podkreśla w radiowej Jedynce Jerzy Markowski, były pełnomocnik rządu ds. restrukturyzacji sektora i były wiceminister gospodarki.

Według niego, związkowcy powinni się zgodzić na odroczenie, lub rezygnację z przywilejów. Z kolei rząd powinien ograniczyć podatki płacone przez kopalnie.

REKLAMA

Kolejnym etapem powinna być restrukturyzacja kopalń. Przypomina, że w Kompanii Węglowej rentowne są zaledwie 3 z 14 zakładów.

Protest w Kompanii Węglowej

W siedzibie Kompanii Węglowej od czwartku trwa protest górników, którzy domagają się m.in. odwołania odpowiedzialnego za górnictwo wiceministra gospodarki Tomasza Tomczykiewicza i wymiany rady nadzorczej spółki. Protest rozpoczął się po informacjach strony związkowej, jakoby usłyszała od zarządu spółki, iż po fiasku emisji euroobligacji w kasie nie ma pieniędzy na wypłaty.
O braku pieniędzy na wypłaty związkowcy alarmowali już w kwietniu. KW sprzedała wtedy za 1,5 mld zł kopalnię Knurów-Szczygłowice Jastrzębskiej Spółce Węglowej. W połowie września zarząd KW poinformował, że z 14 kopalń KW tylko 3 są rentowne. W pierwszym półroczu 2014 r. wynik finansowy KW wyniósł minus 342 mln zł. W 2013 r. KW na sprzedaży węgla straciła ponad miliard złotych.

PAP, awi

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej