more_horiz
Gospodarka

Najwięksi eksporterzy energii elektrycznej w Europie. Zmiana na pozycji lidera

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2022 14:01
Francja nie jest już wiodącym eksporterem netto energii elektrycznej w Europie z powodu problemów z infrastrukturą jądrową - wynika z raportu ośrodka analitycznego, cytowanego przez francuskie media.
W rankingu eksporterów netto energii elektrycznej dominują kraje Europy Północnej.
W rankingu eksporterów netto energii elektrycznej dominują kraje Europy Północnej.Foto: Shutterstock/tarczas

Francja straciła pierwsze miejsce jako eksporter netto energii elektrycznej między styczniem a czerwcem 2022 r. Wyprzedziła ją Szwecja - wynika z raportu analityków danych energetycznych EnAppSys, opublikowanego w środę.

Problemy francuskiej energetyki

Francja "z eksportera netto na początku roku stała się importerem netto". To zjawisko tłumaczone jest "problemami strukturalnymi z elektrowniami nuklearnymi". Sytuacja "nie wykazuje oznak szybkiej poprawy" - stwierdził dyrektor EnAppSys BV Jean-Paul Harreman.

Oprócz fali upałów, która wymusiła wyłączenie niektórych elektrowni, takich jak Tricastin w departamencie Drome, z powodu wysokich temperatur wód rzek, reaktory francuskie borykają się z problemami korozji, co doprowadziło do wyłączenia 12 z funkcjonujących 56.

Najwięksi eksporterzy prądu

W rankingu eksporterów netto dominują kraje Europy Północnej ze Szwecją, która od stycznia do czerwca wyeksportowała 16 terawatogodzin (TWh), głównie do Finlandii i Danii. Niemcy wysłały natomiast do swoich sąsiadów 15,4 TWh energii elektrycznej - wynika z raportu.

Czytaj także:

Włochy pozostają wiodącym importerem z 22 TWh pochodzącymi głównie ze Szwajcarii i Francji.

Polskie Radio 24, akg