more_horiz
Gospodarka

Pułapy cenowe na gaz w UE. Anna Moskwa: przygotujemy własne propozycje

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2022 16:46
Polska wraz z grupą krajów przygotuje własne propozycje legislacyjne dotyczące pułapów cenowych na gaz w Unii i przekaże je Komisji Europejskiej. Poinformowała o tym minister klimatu i środowiska Anna Moskwa po unijnej naradzie w Brukseli.
Minister Anna Moskwa podkreśliła, że dotąd tylko dwa państwa - Polska i Bułgaria - odmówiły płatności za rosyjskich gaz w rublach
Minister Anna Moskwa podkreśliła, że dotąd tylko dwa państwa - Polska i Bułgaria - odmówiły płatności za rosyjskich gaz w rublachFoto: noomcpk/ Shutterstock

Wyjaśniła, że podczas dyskusji tylko 4 kraje opowiedziały się przeciwko - Niemcy, Holandia, Dania i Węgry. Zdecydowana większość była za limitami cenowymi, by doprowadzić do obniżenia rachunków za gaz.

Inicjatywa legislacyjna należy wyłącznie do Komisji, ale nie była ona chętna, zatem pracę wykonają państwa członkowskie i przekażą gotowy projekt przepisów.

"Jesteśmy w stanie znaleźć dobre rozwiązanie"

- Przekażemy ten dokument skoro Komisja Europejska nie przygotowała żadnej propozycji. Przy tak dużej presji, gdzie większość państw bez żadnej wątpliwości popiera to rozwiązanie. Po dopracowaniu szczegółów, bo rynek gazowy jest różny - mamy różną infrastrukturę, to jest LNG, to są rurociągi, stare, nowe kontrakty, równi dostawy i różne ceny, jestem przekonana, że jesteśmy w stanie znaleźć dobre rozwiązanie - powiedziała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.

Propozycja ma być gotowa w ciągu kilku dni, a zielone światło dla niej państwa członkowskie mają zapalić za niecałe dwa tygodnie, na nieformalnym spotkaniu unijnych ministrów energii w Pradze.

Czytaj także:

Beata Płomecka, IAR, akg