more_horiz
Gospodarka

Macron zapowiedział dekarbonizację gospodarki do 2027 r. Wskazał na energię atomową

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2023 10:55
- Celem absolutnie fundamentalnym w tej dekarbonizacji jest odejście węgla, które musi wejść w życie do 1 stycznia 2027 r. - zadeklarował prezydent Emmanuel Macron po posiedzeniu Rady ds. Planowania Ekologicznego w Pałacu Elizejskim.
Francja podąża ścieżką dekarbonizacji.
Francja podąża ścieżką dekarbonizacji.Foto: Shutterstock/ Peter Braakmann

- Państwo przeznaczy 700 mln euro na budowę 13 metropolitalnych kolei podmiejskich RER - zapowiedział prezydent Macron. Te projekty RER "będą podstawą planowania" i finansowania w ramach umów planowych państwo-region, które zostaną podpisane w październiku.

Mówiąc o przemyśle motoryzacyjnym, Macron przypomniał, że celem jest wyprodukowanie co najmniej 1 mln samochodów elektrycznych do 2027 r. we Francji. W listopadzie rząd przedstawi zaś system leasingu pojazdu elektrycznego za 100 euro - obiecał prezydent.

Kluczowa energetyka jądrowa

Macron wyraził zadowolenie z przemysłu nuklearnego Francji, dodając, że: "bez energetyki jądrowej nie ma możliwej strategii ograniczenia emisji gazów cieplarnianych".

Szef państwa obiecał ponadto ogłosić w październiku wznowienie "kontroli cen naszej energii elektrycznej", tak aby była ona "zrównoważona zarówno dla naszych przedsiębiorstw, jak i naszych gospodarstw domowych".

Z kolei w niedzielnym wywiadzie Macron apelował o "wyjście z ropy". To paliwo kopalne jest "najbardziej zanieczyszczające" - stwierdził prezydent, nie wskazując jednak dokładnej daty rezygnacji z tego surowca w gospodarce. Macron zapowiedział rozwój sektora wodorowego.

Szef państwa oznajmił również, że Francja wyprodukuje również 1 mln pomp ciepła do końca swojej pięcioletniej kadencji, co potroi obecną ich liczbę.

Francja zmniejszy o 30 proc. swoją zależność od glifosatu, podczas gdy Komisja Europejska zaproponowała 20 września przedłużenie zezwolenia na stosowanie tego kontrowersyjnego herbicydu w UE na 10 lat. - Nigdy nie pozostawimy rolników bez rozwiązań - zadeklarował prezydent.

Czytaj także:

PolskieRadio24.pl/ IAR/ PAP/ mib