Bezpośrednia Likwidacja Szkód: wciąż niewielu ubezpieczycieli przystąpiło do systemu

2015-11-23, 13:18

Bezpośrednia Likwidacja Szkód: wciąż niewielu ubezpieczycieli przystąpiło do systemu
Przystąpienie do systemu określanego mianem Bezpośredniej Likwidacji Szkód deklarowało w Polsce ponad 30 firm ubezpieczeniowych. Foto: morguefile.com

Od kwietnia tego roku upowszechnia się w Polsce model Bezpośredniej Likwidacji Szkód. Umożliwia on poszkodowanemu załatwianie formalności powypadkowych u swojego ubezpieczyciela, bez kontaktowania się z ubezpieczycielem sprawcy.

Posłuchaj

O systemie Bezpośredniej Likwidacji Szkód mówił w "Porannych rozmaitościach" radiowej Jedynki: Marek Dmytryk z Gothaer S.A. (Dariusz Kwiatkowski, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
+
Dodaj do playlisty

Przeprowadzone badania wśród kierowców potwierdzają po raz kolejny zasadność wprowadzenia nowego systemu.

Jak mówi Marek Dmytryk z Gothaer S.A., na zlecenie firmy przeprowadzono badanie dotyczące załatwiania formalności po kolizjach drogowych.

- Co najmniej co drugi kierowca uczestniczył w wypadku drogowym, którego nie był sprawcą. Ponad jedna trzecia respondentów stwierdziła, że dużym dyskomfortem było dla nich kontaktowanie się z ubezpieczycielem sprawcy wypadku. Wynikało to z obaw dotyczących wysokości wypłaconego odszkodowania. Ponad 40 proc. respondentów wykazało takie obawy dotyczące poprawności kalkulacji składki, poprawności kalkulacji odszkodowania, a ponad jedna trzecia również stwierdziła uciążliwość formalności, jakie wynikają w procesie likwidacji szkody – mówi o wynikach badania gość radiowej Jedynki.

Jak dodaje ekspert, 36 proc. osób stwierdziło, że konieczność kontaktowania się z ubezpieczycielem sprawcy sprawia im największą trudność.

Ułatwienie dla klientów firm ubezpieczeniowych

Przystąpienie do systemu określanego mianem Bezpośredniej Likwidacji Szkód deklarowało w Polsce ponad 30 firm ubezpieczeniowych. Jak do tej pory wprowadziło go tylko osiem. A BLS to niewątpliwie duże ułatwienie dla klientów.

- Klient nie musi szukać, gdzie jest ubezpieczony sprawca zdarzenia, kontaktuje się ze swoim zakładem ubezpieczeń i to ten zakład dokonuje wszelkich formalności związanych z procesem likwidacji: dokonuje oględzin, on również wypłaca swojemu klientowi odszkodowanie z ubezpieczenia OC sprawcy. Skraca to całą procedurę i ułatwia proces komunikacji klienta z zakładem ubezpieczeń – wyjaśnia Marek Dmytryk.

Pierwsze kraje w Europie, które wprowadziły model Bezpośredniej Likwidacji Szkód i funkcjonuje on tam do dziś, to Włochy, Francja i Belgia.

Dariusz Kwiatkowski, awi

 

Polecane

Wróć do strony głównej