50 premier na Motor Show w Poznaniu

Od jutra do niedzieli w stolicy Wielkopolski odbywać się będą największe w Polsce targi motoryzacyjne, na które zaprasza Jakub Faryś, prezes Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego.

2016-03-30, 21:31

50 premier na Motor Show w Poznaniu
Porsche 919 Hybrid na Motor Show Poznań 2015. Foto: Wikimedia Commons, Jakub "Flyz1" Maciejewski

Posłuchaj

O największych w Polsce targach motoryzacyjnych Motor Show w Poznaniu oraz szansach na inwestycje Mercedesaw naszym kraju, mówi w Polskim Radiu 24J akub Faryś, prezes Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego. /Sylwia Zadrożna, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
+
Dodaj do playlisty

Jak zapowiada, na targach zostanie pokazanych po raz pierwszy w Polsce bardzo dużo samochodów.

Targi jako wydarzenie motoryzacyjne

̶  To dobrze, gdyż targi w ten sposób stają się wydarzeniem motoryzacyjnym, gdzie nie sprzedaje się samochodów, ale gdzie można spotkać i producentów i ich przyszłych klientów – mówi Faryś.

Prezes PZPM nie spodziewa się żebyśmy w Poznaniu poznali decyzję Mercedesa w sprawie lokalizacji dla nowej fabryki. A Polska jest tutaj w grze.

Mercedes w Polsce? Na decyzję trzeba jeszcze poczekać

Jak mówi, jest stare powiedzenie, że duże pieniądze lubią ciszę, dlatego trzeba się jeszcze uzbroić w cierpliwość.

REKLAMA

̶  Wiem, że słuchacze chcieliby się dowiedzieć, na jakim etapie jest ten projekt, ale jest to bardzo duża inwestycja i musimy jeszcze poczekać na decyzję, dotycząca bardzo ważnej inwestycji dla naszego kraju – mówi ekspert.

Każda inwestycja motoryzacyjna jest ważna dla gospodarki

Jak jednocześnie dodaje, każda inwestycja motoryzacyjna jest ważna, bo to duże pieniądze i nowe miejsca pracy.

̶  Dlatego rząd powinien robić wszystko aby te inwestycje do nas trafiły, gdyż, jak przypomina, z branży motoryzacyjnej wpływa do polskiego budżetu prawie 30 miliardów złotych z różnych podatków.

I dodaje, że jeśli nawet mamy do czynienia ze zwolnieniami podatkowymi na kilka lat, to te kilka tysięcy zatrudnionych osób również zasila, dzięki swoim zarobkom, polską gospodarkę.

REKLAMA

Z danych firmy Deloitte wynika, że jeden na trzy samochody w Unii Europejskiej produkowany jest w Europie Środkowej.

Polska na celowniku inwestorów motoryzacyjnych

Dla 75 procent firm motoryzacyjnych największą zaletą ulokowania zakładów produkcyjnych w Europie Środkowej są niskie koszty pracy, zaś największym problemem brak przejrzystości systemu prawnego.

Aż 97 procent ankietowanych nie planuje zmieniać lokalizacji swoich fabryk w ciągu najbliższych pięciu lat, ale gdyby mieli to zrobić, najchętniej wybraliby Polskę.

Sylwia Zadrożna, jk

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej