Walka ze smogiem: darmowa komunikacja miejska w Warszawie
W czwartek darmowa komunikacja miejska w Warszawie. Zdecydowano o tym z powodu prognoz o wysokim stężeniu zanieczyszczeń w powietrzu.
2016-12-15, 07:27
Posłuchaj
Biletów nie trzeba kasować we wszystkich pojazdach Zarządu Transportu Miejskiego: w autobusach, tramwajach, pociągach oraz w metrze. Wiceprezydent Warszawy Michał Olszewski zachęca mieszkańców stolicy, aby w czwartek nie jeździć samochodami i dodaje, że taka sytuacja spowodowana jest spadkiem temperatur, czyli większą emisją z ogrzewania, ale także brakiem wiatru.
Miasto prosi też mieszkańców, by nie palili w kominkach i ograniczyli czas przebywania na dworze - zwłaszcza we wschodnich dzielnicach miasta. Dotyczy to przede wszystkich osób starszych, dzieci, astmatyków, osób z chorobami serca oraz dróg oddechowych.
Niewykluczone, że darmowa komunikacja będzie obowiązywała w kolejnych dniach, ale decyzje będą ogłaszane na bieżąco. Aktualne dane o stanie powietrza można znaleźć w bezpłatnej aplikacji mobilnej „Jakość powietrza w Polsce” oraz na stronie internetowej www.powietrze.gios.gov.pl. Są tam dostępne informacje z automatycznych stacji pomiarowych Państwowego Monitoringu Środowiska rozmieszczonych na terenie całej Polski.
Rzym bez samochodu
Również Rzym walczy w czwartek ze smogiem. Z powodu utrzymującego się wyjątkowego zanieczyszczenia powietrza także rzymianie muszą obejść się dziś bez samochodów. Zakaz ruchu kołowego w Wiecznym Mieście obowiązuje praktycznie przez cały dzień, od 7.30 do 20.30.
REKLAMA
Rzymscy kierowcy zaczynają się już denerwować. Po ekologicznej niedzieli były już wtorek i środa bez samochodu. Teraz czwartek, a nikt nie gwarantuje, że to już koniec. Zakazy wprowadzane są z dnia na dzień, a nie według ogłoszonego wcześniej planu.
Od początku było wiadomo, że zakaz aż do piątku będzie obowiązywać samochody wyposażone w silniki sprzed wprowadzenia europejskiego standardu emisji spalin, zwane tu euro zero. Doszły jednak do nich także euro 3, 4 i 5.
Ograniczeniu podlega też ogrzewanie mieszkań. Temperatura w nich nie może przekraczać osiemnastu stopni, a kaloryfery włączone mogą być bez przerwy tylko na osiem godzin, a nie jak do tej pory na dwanaście.
IAR, awi
REKLAMA
Polecane
REKLAMA