CPK: to nie tylko lotnisko, ale i główny węzeł kolejowy w Polsce
Centralny Port Komunikacyjny (CPK) będzie pełnił rolę głównego węzła kolejowego w Polsce - poinformował we wtorek dziennikarzy prezes PKP SA Krzysztof Mamiński.
2017-11-28, 13:29
"Centralny Port Komunikacyjny będzie w moim rozumieniu głównym węzłem kolejowym w Polsce. Nie będzie stacją czołową, dojazdową do lotniska. W całym układzie kolejowym będzie tym punktem, dokąd ludzie będą dojeżdżali do portu lotniczego, skąd będą odjeżdżali, ale i przejeżdżali przez port w ramach całego systemu kolejowego, który budujemy" - powiedział Mamiński.
Prezes poinformował, że obecnie trwa dyskusja, z jaką prędkością będą kursowały pociągi obsługujące CPK. Czy będzie to prędkość do 250 km/h, czy wyższa.
"Osobiście jestem zwolennikiem prędkości 230 km/h, gdyż pociągi mogą z nią jechać po konwencjonalnej linii i taki tabor można produkować w Polsce" - stwierdził Mamiński.
Powiązany Artykuł
Z wizytą w Stanisławowie. Zobacz, gdzie powstanie Centralny Port Komunikacyjny [WIDEO]
Od 1 tys. do 1,5 tys. km nowych linii kolejowych
W ubiegłym tygodniu PKP Polskie Linie Kolejowe poinformowały, że w związku z budową CPK trzeba będzie wybudować od 1 tys. do 1,5 tys. km nowych linii kolejowych.
We wrześniu 2017 r. rząd zarekomendował budowę CPK Solidarność w gminie Baranów koło Grodziska Mazowieckiego na południowy zachód od Warszawy. Koszt szacuje się na 20 - 30 mld zł, a uruchomienie lotniska miałoby nastąpić ok. 2027-2028 r. W listopadzie br. rząd przyjął uchwałę w sprawie przyjęcia "Koncepcji przygotowania i realizacji inwestycji Port Solidarność – Centralny Port Komunikacyjny dla Rzeczypospolitej Polskiej". Do końca 2019 r. mają trwać prace przygotowawcze, a port ma być budowany przez kolejnych osiem lat.
Źródło wideo: polskieradio.pl
Ponadto przewidziano także stworzenie prawnych i infrastrukturalnych warunków do ulokowania w otoczeniu Portu Solidarność nowego miasta, w skład którego mogłyby wchodzić np. parki biznesu, centrum targowo-wystawiennicze i kongresowe obsługujące region Europy Środkowej, a także inne centra konferencyjne oraz obiekty biurowo-administracyjne. Oznacza to, że od początku w sposób przemyślany będzie można stworzyć nowe miasto.
Dobre perspektywy branży
Z ostatniej prognozy ruchu lotniczego, jaką przedstawił Urząd Lotnictwa Cywilnego, wynika że, że w 2035 roku polskie porty lotnicze obsłużą 94 miliony pasażerów.
REKLAMA
Oznacza to niemal trzykrotny wzrost w porównaniu z rokiem 2016. Zdaniem przedstawicieli ULC Polska cały czas nadrabia dystans do rynków państw Europy Zachodniej.
W tym roku przez polskie lotniska przewinie się 39 milionów pasażerów. To o 15 procent więcej, niż w zeszłym roku.
PAP, awi
Polecane
REKLAMA