X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Gospodarka

Deprecjacja

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2014 18:29
Deprecjacja to nic innego jak obniżenie wartości. - O deprecjacji mówimy wtedy, gdy następuje wyraźny spadek ceny na przykład waluty czy jakiegoś kruszcu (złota, srebra) lub nieruchomości – tłumaczy portalowi gospodarka.polskieradio.pl Marek Wołos z TMS Brokers.
Audio
  • Co oznacza deprecjacja w świecie finansów, tłumaczy Marek Wołos z TMS Brokers. /Arkadiusz Ekiert, Polskie Radio/.
Marek Wołos z TMS Brokers.
Marek Wołos z TMS Brokers.Foto: Polskie Radio

Często terminu deprecjacji używa się w kontekście spadku wartości waluty danego kraju.

- Deprecjacja waluty oznacza wzrost wartości waluty obcej w relacji do waluty narodowej. Czyli jeżeli musimy drożej zapłacić na przykład za dolara, to złoty uległ właśnie deprecjacji, czyli osłabieniu. Wartość złotego uległa pomniejszeniu – wyjaśnia Marek Wołos.

To samo dotyczy spadku cen nieruchomości. Jeżeli parę lat temu dana nieruchomość kosztowała 100 tysięcy złotych, a dziś tylko 80 tysięcy zł,  to oznacza, że doszło do deprecjacji ceny nieruchomości.

Przeciwnym pojęcie deprecjacji jest aprecjacja.

– Jeśli mówimy, że kurs euro wzrósł o 8 groszy to o tyle osłabił się złoty. W przypadku euro mówimy, że doszło do aprecjacji, bo euro się umocniło o 8 groszy a złoty uległ oczywiście deprecjacji, bo jego wartość obniżyła się o 8 groszy – tłumaczy ekspert.

Arkadiusz Ekiert

 

 

''

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak