X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Gospodarka

Odwrócony kredyt hipoteczny

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2014 17:47
Odwrócony kredyt hipoteczny, to nowy produkt finansowy, który będzie mógł być oferowany przez banki osobom starszym, w oparciu o przepisy nowej ustawy, która została już przez Sejm uchwalona.
Audio
  • Czym jest odwrócony kredyt hipoteczny, jak działa i jest skonstruowany ten produkt finansowy, mówi Jerzy Bańka, wiceprezes Związku Banków Polskich./Arkadiusz Ekiert, Polskie Radio/.
Jerzy Bańka, wiceprezes Związku Banków Polskich.
Jerzy Bańka, wiceprezes Związku Banków Polskich.Foto: Polskie Radio

– Jak sama nazwa wskazuje, odwrócony kredyt hipoteczny to jest coś innego niż zwykły kredyt zaciągany w banku. Przy normalnym kredycie bank wypłaca określona kwotę, a kredytobiorca w ratach ten kredyt spłaca. Przy kredycie odwróconym sytuacja jest po prostu odwrotna. To bank wypłaca klientowi raty kredytu w zamian za możliwość odzyskania przez bank środków dopiero po śmierci klienta. Środki te pozyskiwane są ze sprzedaży mieszkania lub domu, którego właścicielem był klient kredytu odwróconego – tłumaczy portalowi gospodarka.polskierado.pl wiceprezes Związku Banków Polskich Jerzy Bańka.

Oferta odwróconego kredytu hipotecznego kierowana jest do osób starszych.

- Częstokroć takie osoby są samotne i nie mają spadkobierców, ale są właścicielami mieszkań czy domów, w których tak naprawdę mają zamrożone pieniądze. Chcąc pozyskać te zamrożone środki po to by poprawić swoją sytuację finansową, szczególnie, gdy mają niskie renty czy emerytury, mogą z tego dobrodziejstwa skorzystać w sposób bezpieczny, bo własność tego mieszkania przechodzi na bank dopiero po ich śmierci – wyjaśnia Jerzy Bańka.

Istotne jest również to, że bank ma obowiązek rozliczenia się z ewentualnymi spadkobiercami, gdyby wypłacone przez bank raty nie pokryły w całości wartości danego mieszkania czy nieruchomości, która jest zabezpieczeniem takiego odwróconego kredytu.

Arkadiusz Ekiert

 

 

''

Zobacz więcej na temat: kredyt hipoteczny
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Chcesz kupić mieszkanie na kredyt? Śpiesz się

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2014 13:52
Sprzedaż mieszkań wciąż utrzymuje się na dobrym poziomie - podobnie jest z dostępnością do kredytów hipotecznych. Jednak od przyszłego roku może to się zmienić.
rozwiń zwiń

Czytaj także

KNF przestrzega przed rentą dożywotnią: to bardzo ryzykowny produkt

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2014 21:35
Odwrócona hipoteka czy renta dożywotnia? Na pytanie, co bardziej opłaci się seniorowi, nie ma prostej odpowiedzi. Te produkty są podobne – jeden i drugi to comiesięczne świadczenie w zamian za prawo do mieszkania. Tyle, że w przypadku renty, fundusz hipoteczny nieruchomość przejmuje od razu. Bank oferujący odwrócony kredyt hipoteczny – dopiero po śmierci klienta, i to w sytuacji, gdy mieszkania nie będzie chciała odzyskać rodzina.
rozwiń zwiń