Wierzyciel
Wierzyciel, czyli z łaciny creditor, to jedna ze stron stosunku zobowiązaniowego, czyli umowy; ściślej mówić jedna ze stron, obok dłużnika - wyjaśnia Tadeusz Białek ze Związku Banków Polskich.
2019-02-19, 20:00
Posłuchaj
Wierzyciel to podmiot uprawniony z racji takiej umowy do żądania określonego świadczenia, usługi lub wydania jakiejś rzeczy czy towaru.
Z kolei dłużnik to ta strona, która jest obowiązana do określonego świadczenia.
Uprawnienie wierzyciela to wierzytelność, a dłużnika to dług. Oprócz umowy są też inne sytuacje, z których powstać może zobowiązanie, na przykład orzeczenie sądu, czyn niedozwolony, decyzja administracyjna.
Możemy też mieć do czynienia z umowami wzajemnymi, takimi jak klasyczna umowa kupna-sprzedaży, gdzie każda ze stron jest w części wierzycielem, a w części dłużnikiem.
REKLAMA
Wierzyciel ma oczywiście uprawnienie do dochodzenia swoich praw na drodze przymusu - drodze sądowej, ewentualnego wykonania świadczenia, jeżeli dłużnik takiego świadczenia nie wykonuje.
Konkretnie dzieje się to na drodze egzekucji sądowej. Dłużnik ma z kolei całe instrumentarium obrony (aż do momentu egzekucji), kiedy to może udowadniać, że dług w rzeczywistości nie istnieje.
Teoretycznie wierzycielem może być każda osoba fizyczna. Jednak w zależności od rodzaju branży, specyfiki wykonywania określonego rodzaju profesji, istnieją pewne ograniczenia w uzyskaniu takiego statusu. Określają to przepisy szczególne. Trzeba też pamiętać, że przepisy wzmacniają wierzyciela, jeśli chodzi o zabezpieczenie.
Czasami te zabezpieczenia, w przypadku określonych branży, jak na przykład bankowej, są wręcz wymogiem dotyczącym na przykład umowy dotyczącej zaciągnięcia kredytu.
REKLAMA
Naczelna Redakcja Gospodarcza, Dariusz Kwiatkowski, kw
REKLAMA