X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Prawo zamówień publicznych

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2019 10:42
Prace nad projektem nowej ustawy Prawo zamówień publicznych są obecnie na etapie rządowego procesu legislacyjnego. Planowana data wejścia w życie nowych uregulowań to 1 stycznia 2021 roku.
Audio
  • O tym, co zmieni się w zamówieniach publicznych, mówi Przemysław Grosfeld z MPiT (Dariusz Kwiatkowski/Naczelna Redakcja Gospodarcza)

Zmiany mają stanowić sposób na rozwiązanie dzisiejszych problemów dotyczących rynku zamówień publicznych w Polsce, a więc  spowodować zwiększenie efektywności tego systemu.

- Obecnie w przetargach bierze udział średnio mniej niż trzech oferentów. Jest bardzo dużo postępowań, w których składana jest tylko jedna oferta- wyjaśnia Przemysław Grosfeld - radca prawny w Ministerstwie Przedsiębiorczości i Technologii. Wykonawcy nie chcą brać udziału w postępowaniach, uważają, że ciężko odnaleźć się na tym rynku. Chcemy, żeby to się zmieniło, żeby przedsiębiorcy widzieli zamówienia publiczne jako szansę dla swojego rozwoju i okazję do brania udziału w ciekawych, dużych projektach. Państwo w ramach tego systemu wydaje co roku ponad 170 mld złotych i to jest potężne narzędzie inwestycyjne, możliwość  realizacji dużych projektów infrastrukturalnych, a także wpływania na cele gospodarcze i społeczne całego państwa, ponieważ temu zamówienia publiczne też powinny służyć.

Zmiany, które znajdą się w nowej ustawie dotyczą między innymi uproszczenia procedur i wprowadzenia bardziej elastycznych narzędzi, odnoszących się do  wszystkich etapów procesu zamówieniowego. Dzisiaj skupiamy się przede wszystkim na etapie procedury wyboru wykonawcy, a chcemy, żeby zamawiający w większym stopniu koncentrowali się na etapie przygotowania postępowania i realizacji zamówienia, umowy i dobrej współpracy z wykonawcą. W tym kontekście opracowywane są zmiany, które ukierunkowują zamawiających na dialog z wykonawcami, umożliwiają współdziałanie z nimi. Nowe uregulowania mają dać pewność wykonawcom, że ta współpraca będzie się dobrze układać z zamawiającymi. Planuje się między innymi obowiązkowe, częściowe płatności i zaliczki dla nich, katalog klauzul zakazanych w umowach w prawie zamówień publicznych, który będzie ograniczał na przykład zbyt wygórowane kary umowne dla wykonawców. Będą też zmiany związane  na przykład z polubownym rozstrzyganiem sporów na etapie realizacji umowy, a także nowe uregulowania dla zamawiających, dotyczące instytucji kontroli, tak, aby ta kontrola nie ograniczała zamawiających i aby mogli oni skupiać się na efektywności zamówień, a nie tylko na samych procedurach.

Naczelna Redakcja Gospodarcza, Dariusz Kwiatkowski, md


. 
Zobacz więcej na temat: zamówienia publiczne
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wiosną rząd zajmie się projektem zmian w zamówieniach publicznych

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2019 13:00
Zmiany w publicznych przetargach na ostatniej prostej. Zakończyły się konsultację nad megaustawą, która ma zmniejszyć rolę ceny przy zamówieniach, zapewnić transparentność i łatwiejsze rozwiązywanie sporów. Ma być też obowiązkowa coroczna waloryzacja umów. Projektem rząd ma zająć się wiosną.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zamówienia publiczne - czas na elektroniczne faktury

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2019 12:12
Resort przedsiębiorczości i technologii uruchomił dla przedsiębiorców i podmiotów publicznych bezpłatną platformę elektronicznego fakturowania. Od czwartku, 18 kwietnia, obowiązywać będą w zamówieniach publicznych, koncesjach na usługi budowlane i partnerstwie publiczno-prawnym e-faktury.
rozwiń zwiń