Jak mieć swój własny las?

Można złożyć w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wniosek o przyznanie pomocy finansowej na posadzenie lasu na posiadanym gruncie.

2015-06-29, 15:30

Jak mieć swój własny las?
. Foto: Pixabay

Posłuchaj

Agata Kołodziejska z ARiMR o wsparciu na zalesienie gruntów/ Program 1 PR/ Elżbieta Mamos, Naczelna Redakcja Gospodarcza PR SA
+
Dodaj do playlisty


Wnioski można składać do 17 sierpnia
Wnioski o przyznanie wsparcia na zalesienie będą przyjmowane od 15 czerwca do 17 sierpnia – informuje Agata Kołodziejska z ARiMR. - Wnioski należy składać do biur powiatowych ARiMR, zgodnych z miejscem zamieszkania rolnika lub z siedzibą rolnika.

Warunek skorzystania ze wsparcia
O wsparcie mogą się ubiegać osoby fizyczne, osoby prawne, grupy osób fizycznych i osób prawnych, które na terenie Polski posiadają gospodarstwo rolne i prowadzą w nim działalność rolniczą. Te osoby mogą ubiegać się o wsparcie pod warunkiem, że został im nadany numer gospodarstwa, a także że grunty – do których ubiegają się o przyznanie tej pomocy – zostały przeznaczone do zalesienia w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego gminy.

Od 2015 roku rolnicy mogą liczyć na 3 rodzaje premii na zalesienie:
- wsparcie o charakterze inwestycyjnym; pokrywa ono w sposób zryczałtowany koszty związane z samym wykonaniem zalesienia. Ta premia jest wypłacana po wykonaniu zalesienia, jest ona jednorazowa;
- druga forma polega na wypłacaniu przez 5 lat premii pielęgnacyjnej rolnikom, którzy założyli uprawę leśną w ramach PROW na lata 2014-2020 lub posiadają grunty z sukcesją naturalną;
- premia zalesieniowa, wypłacana przez 12 lat, jest związana z utraconymi dochodami z rolnictwa. Będzie przyznawana do gruntów, na których została zaniechana działalność rolnicza wskutek wykonanego zalesienia.

Warunki otrzymania premii pielęgnacyjnej i zalesieniowej
Wnioski o przyznanie premii pielęgnacyjnej i premii zalesieniowej rolnicy będą mogli składać od 15 marca do 15 maja 2016 roku. Jest warunek minimalnej powierzchni na zalesienie, która musi wynosić nie mniej niż 0,1 hektara, czyli 10 arów. Jest też warunek minimalnej szerokości, która powinna przekraczać 20 metrów; jest to szerokość gruntu, do którego rolnik ubiega się o pomoc. Dokumentem, który rolnik powinien dołączyć do wniosku o przyznanie wsparcia na zalesienie, jest plan zalesienia, który jest sporządzany przez nadleśniczego. Zgodnie z wymogami tego planu, powinna być założona uprawa leśna.

Kryterium sześciu punktów
Od 2015 roku wszystkie wnioski, które rolnicy będą składać o przyznanie wsparcia na zalesienie, będą podlegały weryfikacji kryteriów wyboru operacji. To oznacza, że rolnicy spośród 6 kryteriów, które zostały wskazane w przepisach dotyczących tego działania, powinni spełnić takie kryteria, które umożliwiałyby im otrzymanie przynajmniej 6 punktów. Rolnicy, którzy otrzymają minimum 6 punktów, zostaną uwzględnieni w tzw. liście rankingowej, która zostanie opublikowana na stronie internetowej ARiMR do 15 października 2015 roku.

***

Przygotowała: Elżbieta Mamos

Gość: Agata Kołodziejska z ARiMR

REKLAMA

Data emisji: 29.06.2015

Godzina emisji: 12.55

ut

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej