Polskie konie arabskie wracają z Paryża ze złotymi medalami

W Poznaniu rozpoczyna się III. edycja zawodów CAVALIADA TOUR. Będzie można tam zobaczyć klacze i ogiery nagrodzone na międzynarodowych wystawach i zawodach.

2014-12-04, 13:27

Polskie konie arabskie wracają z Paryża ze złotymi medalami
Cavaliada ma przede wszystkim wypromować sport jeździecki w Polsce.Foto: Glow Images/East News

Posłuchaj

Marzeniem byłoby, aby triumfatorami Cavaliady byli polscy zawodnicy, dosiadający polskich koni – uważa gość radiowej Jedynki Anna Stojanowska z ANR, gł. specjalista ds. hodowli koni. (Aleksandra Tycner, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
+
Dodaj do playlisty

 Poznańska Cavaliada to cykl zawodów, głównie poświęconych sportom takim jak skoki przez przeszkody, ale również biorą w nich udział zaprzęgi. Są to zawody halowe, odbywające się cyklicznie, to jest już III. Edycja. Organizowane są przez Międzynarodowe Targi Poznańskie (MPT).

– Brzmi to trochę paradoksalnie, ponieważ imprezy odbywały się i w Lublinie, i w Warszawie, niemniej taką klamrą spinającą te zawody, jest właśnie organizator czyli MPT, który poświęcił czas i niemałe środki, by sport jeździecki w Polsce wypromować. Agencja Nieruchomości Rolnych poprzez swoje spółki, i konie które hoduje, również konie półkrwi, aktywnie uczestniczy, jest bywalcem na tych pokazach, ponieważ konie ze spółek biorą udział w konkursach skoków przez przeszkody, czy też zaprzęgowym – wyjaśnia w radiowej Jedynce Anna Stojanowska z Agencji Nieruchomości Rolnych, główny specjalista ds. hodowli koni.

W  Poznaniu zaś po raz pierwszy odbędzie się w tym roku wszechstronny konkurs konia wierzchowego (WKKW), halowy.

Rok 2014 to rok polskich koni

– Mam nadzieję, że tak jest. W Cavaliadzie Poznań, która jest częścią Cavalidy Tour, odbędą się zawody sportowe, w których biorą udział konie ze spółek  ANR, ale będą również organizowane pokazy koni różnych ras, będą prezentowane różne hodowle. M.in. wystąpią konie arabskie, które głównie znane są ze swojej urody, i o których opowiadamy z okazji aukcji w Janowie, ale są one znane także z nagród, które otrzymują – podkreśla Anna Stojanowska.

REKLAMA

Medaliści z Paryża i z Aachen

W tym roku polskie konie również wybiły się na miejsca medalowe. Kilka dni temu, w Paryżu został rozegrany Czempionat Świata Koni Czystej Krwi Arabskiej, który jest częścią dużej imprezy pod nazwą Salon du Cheval. Polskie konie arabskie po raz kolejny zdobyły tam najwyższe nagrody: klacz Pustynia Kahila z Michałowa została złota medalistką, srebrny medal uzyskał ogier Morion z Michałowa i mamy jeszcze dwa brązowe medale za sprawą ogiera Equator i klaczy Emira, również z Michałowa.

Ale były też sukcesy w Akwizgranie (czyli w Aachen) i w Pradze.

– Cały rok kalendarzowy to jest szereg pokazów, w których polskie konie biorą udział, krajowych, ale i międzynarodowych. Jesień to jest w ogóle koncentracja pokazów dla koni czystej krwi arabskiej, m.in. jest to rozgrywany w Aachen Puchar Narodów, w którym Polacy i polskie konie biorą od lat udział, i od lat zdobywają medale. Tam również w tym roku były polskie konie arabskie i również otrzymały najwyższe nagrody – zaznacza ekspertka z ANR.

Czym powinna zakończyć się Cavaliada?

– Marzeniem byłoby, w związku z tym, że podczas Cavaliady są rozgrywane duże międzynarodowe zawody w skokach, aby triumfatorami byli polscy zawodnicy, dosiadający polskich koni. Taki jest cel, i najważniejszy element tych zawodów – uważa Anna Stojanowska.

REKLAMA

Podczas Cavaliady organizowany jest także pawilon polskich hodowli, którego celem jest promocja polskich ras koni, czy też koni polskich hodowli. ANR jest organizatorem tego pawilonu wspólnie z Polskim Związkiem Hodowców Koni, już od lat. Głównym założeniem tych pokazów, czy też towarzyszących wystaw, a w tym roku będzie także aukcja na polskie konie sportowe – jest promocja polskiego produktu, jakim jest koń, różnych ras reprezentowanych w naszym kraju.

Są to konie zarówno sportowe, jak i rekreacyjne, towarzyszące, konie do hipoterapii czy też do ogródka. Cokolwiek ktoś sobie wymarzy, będzie mógł na Cavaliadzie znaleźć. Jest to impreza otwarta, odbywa się w terminie od 4 do 7 grudnia, w Poznaniu. I jest to impreza dla  wszystkich – dla rodzin z dziećmi, miłośników i  amatorów koni, tych którzy chcą tylko na konie popatrzeć czy dotknąć, i tych którzy chcą się z nimi zapoznać trochę bliżej.

 Aleksandra Tycner, mb

 Audycja powstała przy współpracy z Agencją Nieruchomości Rolnych.

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej