Szczyt klimatyczny: Polska musi bronić swojej gospodarki, jednak weto to nie jest rozwiązanie

Polska nie powinna zgadzać się na propozycję Komisji Europejskiej zmierzającą do ograniczenia emisji dwutlenku węgla o 40 procent do 2030 roku.

2014-10-22, 13:45

Szczyt klimatyczny: Polska musi bronić swojej gospodarki, jednak weto to nie jest rozwiązanie
Od lewej: Ekonomista Stanisław Kluza, ekspert rynku paliwowego Andrzej Szczęśniak i Marek Kłoczko wiceprezes Krajowej Izby Gospodarczej . Foto: PR24, PJ

Posłuchaj

Puls gospodarki cz 1. gośćmi w Polskim Radiu 24 byli: Marek Kłoczko Wiceprezes, Dyrektor Generalny KIG, Andrzej Szczęśniak, ekspert rynku paliw, dr Stanisław Kluza, ekonomista (Robert Lidke, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
+
Dodaj do playlisty

Taki plan redukcji uderzy w polską gospodarkę mówi Marek Kłoczko wiceprezes Krajowej Izby Gospodarczej. - Rząd Polski powinien negocjować bardzo twardo. Propozycje Komisji Europejskiej w obecnej wersji są nie do przyjęcia. Bo pogorszą one sytuację gospodarczą w Polsce. Podniosą koszty produkcji i w wielu branżach nasze produkty staną się niekonkurencyjne – mówi.

Marek Kłoczko wiceprezes Krajowej Izby Gospodarczej (PR24) o kosztach produkcji

Weto to za mało

Na czwartkowym unijnym szczycie klimatycznym Polska może postawić nawet weto, ale to nie rozwiąże problemu - uważa ekspert rynku paliwowego Andrzej Szczęśniak. - Uważam, że Polska powinna nawet posunąć się do weta w tej sprawie, ponieważ to jest obrona żywotnych interesów gospodarczych. Jednak warto pamiętać, że jesteśmy w Europie i musimy jakąś strategię opracować, bo tak wiecznie bronić Częstochowy to nie da rady – uważa specjalista.

REKLAMA

Ekspert rynku paliwowego Andrzej Szczęśniak (PR24) o tym czy Polska powinna zawetować propozycję KE

Cel to wzrost gospodarczy

Niskie koszty pracy i niskie ceny energii - to jak dotąd najmocniejsze strony polskiej gospodarki - zauważa ekonomista Stanisław Kluza. - Polska może uzyskiwać konkurencyjność na rynkach światowych m.in. przez eksport, bo mamy niskie koszty pracy i w miarę tanią energię. Podrożenia tych składowość po prostu radykalnie obniży konkurencyjność i perspektywy naszej gospodarki – dodaje rozmówca.

Ekonomista Stanisław Kluza (PR24) o konkurencyjności gospodarki

Delegacja Polska na unijny szczyt klimatyczny będzie się domagała między innymi utrzymania darmowych praw do emisji dwutlenku węgla dla naszego przemysłu na kolejne lata.

Ceny paliw najniższe od trzech lat. Ale to koniec spadków

Kluza: ubezpieczenia na życie z funduszem kapitałowym nie powinny być zakazane

REKLAMA

Robert Lidke, abo

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej