Inwestycja GM w Tychach to korzyść dla gospodarki, ale polski przemysł musi też tworzyć własne pomysły

Koncern GM potwierdził inwestycje w polskich zakładach w Tychach. Chce zainwestować w produkcję silników wysokoprężnych o pojemności. 1,6 l. Wielkość inwestycji to 250 mln euro.

2014-11-21, 13:40

Inwestycja GM w Tychach to korzyść dla gospodarki, ale polski przemysł musi też tworzyć własne pomysły
Od lewej Paweł Dobrowolski, dyrektor w Warsaw Enterprise Institute, Ireneusz Łazor, prezes TGE, Jakub Kurasz, dyrektor w PwC. Foto: PE24, PJ

Posłuchaj

Puls gospodarki cz. 1 gośćmi Polskiego Radia 24 byli Paweł Dobrowolski, dyrektor w Warsaw Enterprise Institute, Ireneusz Łazor, prezes TGE, Jakub Kurasz, dyrektor w PwC (Grażyna Raszkowska, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
+
Dodaj do playlisty

Produkcja ma ruszyć w 2017. - To informacja ważna i pozytywna dla polskiej gospodarki - mówi Jakub Kurasz z firmy doradczej PwC. - To są duże pieniądze, które przypłyną do nas. Potwierdzają one, że jakość polskich zakładów GM jest bardzo wysoka. Pamiętam wiele wywiadów z przedstawicielami tej firmy, którzy twierdzili, że pod względem jakości zakłady w Tychach są w światowej czołówce – mówi gość.

Jakub Kurasz, dyrektor w PwC 9PR24) to dobra informacja

Hyundai też inwestuje

Przypomina, że nie tylko GM u nas inwestuje, ale w mijającym tygodniu doszło też do innej ciekawej transakcji w dziedzinie motoryzacja i, że jest to jedna z naszych czołowych gałęzi pod względem eksportowym. - Jedna z firm grupy Hyundaia kupiła cześć udziałów w prywatnej firmie Adampol, która zajmuje się transportem samochodów tez to była bardzo duża transakcja – podkreśla rozmówca.

REKLAMA

Ważny jest przepływ wiedzy

Na znacznie transferu nowych technologii zwraca z kolei uwagę Ireneusz Łazor, prezes zarządu Towarowej Giełdy Energii. - Cieszy każda inwestycja, która jest projektem wysoko technologicznym. Jeśli jeszcze następuje transfer do polski to tylko pogratulować – mówi prezes.

Ireneusz Łazor, prezes TGE (PR24) cieszy każda inwestycja

Polska potrzebuje własnego pomysłu

Zdaniem Pawła Dobrowolskiego z Warsaw Enterprise Institute na inwestowanie w Polsce warto spojrzeć szerzej jest też najwyższy czas, by Polska dorobiła się własnego pomysłu na rozwój i rozbudowę przemysłu.

REKLAMA

Należący do koncernu General Motors tyski zakład został połączony rok temu z fabryką samochodów Opla w Gliwicach. Po połączeniu spółka zatrudnia ponad 3,5 tys. osób z czego 3 tys. w fabryce w Gliwicach.

Grażyna Raszkowska, abo

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej