Z Rosji ucieka kapitał, rośnie korupcja i szara strefa. Czy orędzie Putina odmieni tę tendencję?
Władimir Putin obiecuje biznesmenom amnestię kapitałową. Prezydent Rosji mówił o tym w orędziu wygłoszonym do obu izb parlamentu.
2014-12-05, 14:05
Posłuchaj
Zapowiedział, że nikt, kto zdecyduje się przenieść swoje pieniądze do Rosji, nie będzie niepokojony przez służby kontrolne i organy ścigania. Trudno się dziwić prezydentowi Rosji, że porusza tę kwestę - uważa Roman Przasnyski, analityk rynku kapitałowego. – Dane wskazują na potężną ucieczkę kapitału z Rosji. Zatem trudno się dziwić, że jest łaskawy dla tych, którzy chcieliby kapitał przetransferować do Rosji – mówi gość.
Szara strefa jest ogromna
REKLAMA
Na problem wielkości szarej strefy w Rosji zwraca z kolei uwagę Marcin Klimczak, szef działu usług śledczych PwC. – Istotne jest jak wielka jest szara strefa. Bo rozumiem, że amnestia ma dotyczyć nie tylko tych, którzy wyprowadzili majątek poza kraj, ale także tych, którzy w żaden sposób go nie zgłaszają. To może pokazywać jak istotna jest skala tego zjawiska – mówi specjalista.
Korupcja jest coraz większa
Według najnowszego raportu Transparency International posługującego się wskaźnikiem percepcji korupcji - Rosja postrzegana jest jako kraj o wysokim, i co gorsze, rosnącym wskaźniku zachowań korupcyjnych. - Widać, że w stosunku do zeszłego roku jest gorzej. Bo Rosja uplasowała się 136 miejscu, a badanych jest 175 krajów, czyli jednak w tej końcówce. W zeszłym roku była na 127 miejscu – dodaje.
REKLAMA
Również w Polsce szara strefa to prawdziwy gospodarczy problem, wyceniany na wiele miliardów, czego przykładem są wyłudzenie podatku VAT sięgające obecnie 42 mld zł rocznie.
Ważne jest jasne i proste prawo
Z kolei Piotr Palikowski, prezes Polskiego Stowarzyszenia Zarządzania Kadrami zwraca uwagę na inne jeszcze, oprócz korupcji i szarej strefy, patologie, które dotyczą także polskiego rynku pracy. - Wszystkie postulaty pracodawców są takie, żeby upraszczać, bo im prostszy system prawny tym łatwiej o przejrzystość - mówi specjalista.
REKLAMA
Zdaniem prezesa PSZK wyłącznie jawność procedur, w tym tych, które muszą obowiązywać w administracji i instytucjach publicznych, może przyczyniać się do zdecydowanego ograniczania patologii w gospodarce.
Grażyna Raszkowska, abo
REKLAMA
REKLAMA