Ukraina potrzebuje reform i musi walczyć z korupcją
Ukraina będzie korzystać z polskich wzorców i bezpośrednich rad w przeprowadzeniu zmian niezbędnych dla normalnego funkcjonowania państwa - tak mówił Ukraiński minister sprawiedliwości uczestniczący w VIII Forum Europa-Ukraina w Łodzi.
2015-02-16, 13:47
Posłuchaj
Nasze doświadczenia w przeprowadzaniu kluczowych reform w kraju może być bardzo przydatne Ukrainie - dodaje Rafał Sadoch ekonomista Plus Banku. - Ukraina chyba powinna się w dużej mierze wzorować na polskich reformach. Oczywiście można powiedzieć, że coś można było zrobić lepiej no ale patrząc na efekty reform w innych krajach i jak Polska rozwija się w ciągu ostatnich 25 lat, można powiedzieć, dobrze wykorzystaliśmy ten czas. Ukraina potrzebuje szybkich reform – mówi gość.
Korupcja zniechęca zagranicznych inwestorów
Te szybkie reformy są niezbędne - zgadza się z tym Przemysław Ruchlicki ekspert z Krajowej Izby Gospodarczej. Ważna jest też skuteczna walka z palącym problemem Ukrainy - korupcją. - Korupcja na Ukrainie jest bardzo dużym problemem również ze względu, że utrudnienia w pozyskiwaniu kapitału z zagranicy. Ja spotykam się z opiniami przedsiębiorców, że mogą robić biznes wszędzie, ale nie na Ukrainie, bo się po prostu boją. Powód to bardzo nieudolny aparat urzędniczy – wyjaśnia ekspert.
REKLAMA
Ukraina będzie miała swoje CBA
Władze Ukrainy chcą stworzyć Narodowe Biuro Antykorupcyjne - które w swoich kompetencjach ma być bardzo podobne do polskiego CBA. Taka instytucja jest potrzebna - ale ważny jest też kulturowy sprzeciwu wobec korupcji i wzrost świadomości istnienia problemu - dodaje Marcin Klimczak, dyrektor w zespole do spraw przestępczości gospodarczej PwC. - W Polsce oprócz tego, że pojawił się organ, który się tym, zagadnieniem zajmuje, działa
wiele organizacji pozarządowych, które budujących świadomość wśród Polaków czym jest korupcja i jakie ma skutki. Robią to by wyplenić tę mentalność, że wszystko można załatwić, jak się komuś da w tzw. łapę – przypomina ekspert.
REKLAMA
Na razie walka z korupcją pozostaje jednak wciąż bardziej w sferze dyskusji i obietnic politycznych aniżeli realnych działań. Tymczasem według badań Kijowski Międzynarodowy Instytut Socjologiczny dla ponad 45 proc. Ukraińców zniszczenie schematów korupcyjnych w kraju było jednym z głównych celów Euromajdanu. Jednak rok po jego wybuchu 47,3% społeczeństwa uważa, że korupcja jest na takim samym poziomie, a 31,8% – że wzrosła. Poprawę w tym obszarze dostrzegło tylko 4,8% badanych.
Justyna Golonko, abo
REKLAMA
REKLAMA