Kredyty frankowe trzeba będzie natychmiast zwracać?

Umowy kredytu frankowego zawarte z mBankiem mogą zostać uznane za nieważne, co w konsekwencji będzie oznaczać obowiązek spłaty kredytu - napisano w dzisiejszym komunikacie Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, który wyraził tak zwany istotny pogląd w sprawie sporu z mBankiem osób posiadających kredyty we franku szwajcarskim.

2016-08-25, 12:35

Kredyty frankowe trzeba będzie natychmiast zwracać?
Marek Dietl z Instytutu Sobieskiego, Rafał Sadoch, analityk DM mBanku i Adam Ruciński, prezes BTFG. Foto: PR24

Posłuchaj

Puls gospodarki cz. 1 – gośćmi w Polskim Radiu 24 byli Adam Ruciński, prezes BTFG; Marek Dietl z Instytutu Sobieskiego i Rafał Sadoch, analityk DM mBanku (Robert Lidke, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
+
Dodaj do playlisty

Ta perspektywa zwrotu kredytu nie powinna przerażać kredytobiorców, mówił na antenie Polskiego Radia 24 Adam Ruciński, prezes firmy audytorskiej BTFG.

- Nie należy obawiać się, że z dnia na dzień może przyjść pismo z banku mówiące o tym, że teraz trzeba zwrócić cały kredyt i że wracamy do pierwotnych założeń i rozliczamy się tu i teraz. Prezes UOKiK zwrócił uwagę na postanowienia umowy określające przesłanki zmiany oprocentowania. Tu chodzi o ten element. Nie chodzi o kredyty frankowe jako takie i dopuszczalność tych kredytów. Tylko zwrócono uwagę na to, że akurat w mBanku warunki zmiany oprocentowania były nie do końca fair w stosunku do klientów – tłumaczył Adam Ruciński.


Posłuchaj

Adam Ruciński: w mBanku warunki zmiany oprocentowania były nie do końca fair w stosunku do klientów 0:39
+
Dodaj do playlisty

 

Marek Dietl z Instytutu Sobieskiego chwalił ewolucję UOKiK, który coraz wyraźniej wspiera konsumentów w ich relacjach z instytucjami rynku finansowego.

REKLAMA

- Postrzegam ten rozwój bardzo pozytywnie. Świat ewoluuje bardzo mocno w kierunku wzrostu siły korporacji. Mamy też konsolidacje na polskim rynku bankowym, więc te instytucje będą większe, potężniejsze i państwo w ramach siły kontrolującej tę zwiększającą się potęgi banków czy innych korporacji, właśnie przy pomocy takich instytucji jak UOKiK, może konsumentów bronić. Taka rywalizacja z jednej strony przedsiębiorstw, które dążą do monopolizowania czy zwiększania swojej siły rynkowej, a z drugiej strony państwa, które chce bronić konsumentów, jest niezwykle istotna. Ważne, żeby postępowała w miarę równomiernie, bo jeśli jedna strona np. banki osiągną zbyt dużą siłę, to będzie to ze szkodą dla konsumentów i w drugą stronę – jeżeli państwo zacznie się za bardzo mieszać w rynek, to będzie to ze szkodą dla rynku. Na razie w historii działania UOKiK brakowało interwencji, nie widziałem ich zbyt dużo – mówił Marek Dietl.


Posłuchaj

Marek Dietl: bardzo pozytywny rozwój działań UOKiK 1:27
+
Dodaj do playlisty

 

Zdaniem Rafała Sadocha, analityka Dom Maklerskiego mBanku, najlepszym rozwiązaniem problemu kredytów walutowych jest ugoda pomiędzy bankami a frankowiczami.

- Nie widzę innej drogi niż kompromis pomiędzy kredytobiorcą a bankiem – podkreślał Rafał Sadoch.

REKLAMA


Posłuchaj

Rafał Sadoch: nie widzę innej drogi niż kompromis pomiędzy kredytobiorcą a bankiem 0:10
+
Dodaj do playlisty

 

Istotny pogląd w sprawie to pisemne stanowisko Prezesa UOKiK, w którym Urząd przedstawia argumenty i poglądy ważne dla danego sporu, opierając się na określonym stanie faktycznym i prawnym. Istotny pogląd w sprawie może być wzięty pod uwagę przez sąd przy rozpatrywaniu konkretnego sporu pomiędzy stronami.

Robert Lidke, awi

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej