Mieszkania na wynajem w Jarocinie: eksperyment w ramach Mieszkania Plus
Pierwsze mieszkania pod wynajem zostaną wybudowane w Jarocinie. Projekt jest włączony w rządowy Program Mieszkanie Plus. Jak zostanie sfinansowany, kto na nim skorzysta, o tym mówili m.in. goście Polskiego Radia 24 w programie Puls Gospodarki.
2016-11-24, 13:50
Posłuchaj
Gośćmi Wojciecha Surmacza, byli: Jan Strumiłło, ekspert z Instytutu Sobieskiego; Piotr Hofman, prezes zarządu spółki deweloperskiej HM Inwest oraz Włodzimierz Stasiak, wiceprezes BGK Nieruchomości.
Jarocińskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego chce wybudować 400 mieszkań pod klucz do 55 m kwadratowych. Inwestycja ma kosztować ok. 52 mln zł, z czego udział Skarbu Państwa ma wynieść 9 mln zł.
Mieszkania w Jarocinie to początek Mieszkania Plus
Włodzimierz Stasiak, wiceprezes BGK Nieruchomości odpowiadając na pytanie, czy to już jest start Mieszkania Plus, mówi, że jest to swojego rodzaju przedsmak tego programu.
Jak podkreśla, projekt realizowany przez gminę Jarocin we współpracy z Funduszem Municypalnym, zarządzanym przez TFI BGK, jest elementem programu Mieszkania Plus.
REKLAMA
Mieszkania na wynajem spełniają kryteria programu Mieszkanie Plus
̶ Włączamy ten projekt do tego programu, gdyż spełnia on jego kryteria i służy podaży mieszkań cenowo dostępnych dla polskich rodzin, mówi Włodzimierz Stasiak.
I dodaje, że trzeba pamiętać, że budowane w Jarocinie mieszkania, które są na wynajem z opcją dojścia do własności, będą spełniały standardy równe mieszkaniom budowanym na rynku.
Jan Strumiłło, ekspert z Instytutu Sobieskiego przyłącza się do opinii, chwalących projekt w Jarocinie.
̶ To eksperyment na rynku polskim, na którym dominują domy budowane na sprzedaż, nie na wynajem - mówi.
REKLAMA
Jak podkreśla, będzie z uwagą śledził jego realizację, gdyż uważa, że jest to krok w dobrym kierunku.
Na programie Mieszkań pod wynajem skorzystać powinna też architektura
Daje przykład Szwajcarii, gdzie na rynku nieruchomości panuje odwrotna sytuacja niż w Polsce – w tym kraju mieszkania własnościowe są ewenementem, dwie trzecie Szwajcarów mieszka w wynajętych mieszkaniach.
I dodaje, że jako architekt ma nadzieję, że ten eksperymentalny projekt ma szansę otworzyć drzwi do nowej jakości w architekturze.
Deweloper, Piotr Hafman podkreśla tempo w jakim rusza program. I dodaje, że program realizowany jest ze środków pochodzących z Banku Gospodarstwa Krajowego, przeznaczonych na wsparcie samorządów terytorialnych.
REKLAMA
Jednocześnie zwraca uwagę, że należy wiedzieć, że środków tych nie można nazwać, że pochodzą od podatników.
̶ To są środki własne BGK, mówi.
Wojciech Surmacz, jk
REKLAMA