Polska powinna starać się o wejście do strefy euro?

2017-01-05, 13:14

Polska powinna starać się o wejście do strefy euro?
Jakub Kurasz z PwC, Paweł Pelc z Agencji Ratingu Społecznego i Andrzej Halesiak z Pekao SA. Foto: PR24

Polska powinna przystąpić do strefy euro. Taką tezę stawia profesor Grzegorz Kołodko były wicepremier i minister finansów. Miałoby to szczególne znaczenie w sytuacji, kiedy Wielka Brytania opuszcza Unię Europejską, kiedy trwa strukturalny i instytucjonalny kryzys UE i coraz wyraźniej rysuje się scenariusz Europy dwóch prędkości.

Posłuchaj

Puls gospodarki cz. 1 – gośćmi w Polskim Radiu 24 byli: Paweł Pelc, radca prawny, wiceprezes Agencji Ratingu Społecznego, Jakub Kurasz, dyrektor w PWC i Andrzej Halesiak, dyrektor w Biurze Analiz Makroekonomicznych w Pekao SA (Sylwia Zadrożna, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
+
Dodaj do playlisty

Tezę tę komentowali goście Pulsu Gospodarki w Polskim Radiu 24.

Paweł Pelc, radca prawny, wiceprezes Agencji Ratingu Społecznego zdecydowanie nie zgadza się z profesorem i jest przeciwny wejściu Polski do strefy euro.

"

Paweł Pelc Analizy pokazywały też, że ze względu na to, że nie jesteśmy w optymalnym obszarze walutowym, koszty i ryzyka związane z przystąpieniem do strefy euro zdecydowanie przewyższałyby korzyści.

- Najlepiej stan naszej gotowości do przyjęcia euro, pokazuje to, że Narodowy Bank Polski pod koniec ubiegłego roku zdecydował się już ostatecznie rozwiązać zespół, który zajmował się przygotowaniami do przyjęcia przez Polskę euro. Wszystkie dostępne analizy pokazywały, że Polska przeszła przez kryzys finansowy rozpoczęty w roku 2008 i odbijający się nam czkawką do dzisiaj, stosunkowo łagodnie, pomijając kwestie tego, co dzieje się na Giełdzie Papierów Wartościowych, właśnie dzięki tym mechanizmom dostosowawczym, jakie daje zachowanie własnej waluty. Analizy pokazywały też, że ze względu na to, że nie jesteśmy w optymalnym obszarze walutowym, koszty i ryzyka związane z przystąpieniem do strefy euro zdecydowanie przewyższałyby korzyści. Tutaj problemem jest to, że Polska formalnie jest zobowiązana przystąpić do strefy euro, ale nie ma wyznaczonego terminu. To, co działo się na rynkach finansowych w związku z kryzysem tez pokazało, że samo przynależenie do strefy euro nie daje tych korzyści ekonomicznych, których się spodziewano. Były takie momenty, że koszt zadłużenia się Polski był niższy niż niektórych krajów przynależących do strefy euro. Okazuje się, że samo przynależenie do strefy euro nie pozwala tak naprawdę korzystać z tych kosztów zadłużenia, które są adekwatne dla Niemiec – mówi Paweł Pelc.


Posłuchaj

Paweł Pelc: Polska przeszła przez kryzys finansowy stosunkowo łagodnie dzięki tym mechanizmom dostosowawczym, jakie daje zachowanie własnej waluty 1:44
+
Dodaj do playlisty

 

Jakub Kurasz, dyrektor w PWC na zagadnienie patrzy bardziej pod kątem politycznym niż gospodarczym.

"

Jakub Kurasz Z perspektywy długoterminowych interesów Polski znalezienie się w jądrze decyzyjnym strefy euro na pewno jest korzystne.

- Bardziej patrzę na ten artykuł pod względem politycznym. Jeżeli chodzi o gospodarcze elementy, to teraz widzimy rzeczywiście więcej zagrożeń niż szans. Zanim jeszcze nadszedł ten kryzys, to optymizmu wśród ekonomistów było znacznie więcej. Na pewno opłaca nam się wyznaczać ścieżkę wejścia do strefy euro, bo to powoduje pewną dyscyplinę sektora finansów publicznych. Przy obecnych sporach politycznych myślę jednak, że nie mamy szans, aby zmienić konstytucję, więc to jest podstawowy element, który uniemożliwia w ogóle myślenie o tym, żeby znaleźć się w tej wspólnocie. Z perspektywy długoterminowych interesów Polski znalezienie się w jądrze decyzyjnym strefy euro na pewno jest korzystne. Ale, czy teraz, czy za kilka lat, to w tej chwili trudno powiedzieć – twierdzi Jakub Kurasz.


Posłuchaj

Jakub Kurasz: jeżeli chodzi o gospodarcze elementy, to teraz widzimy rzeczywiście więcej zagrożeń niż szans 1:02
+
Dodaj do playlisty

 

Andrzej Halesiak, dyrektor w Biurze Analiz Makroekonomicznych w Pekao SA, dodaje, że przede wszystkim trzeba sobie zadać pytanie o przyszłość strefy euro.

"

Andrzej Halesiak Dzisiaj nikt nie jest w stanie dać odpowiedzi na pytanie, czy strefa euro przetrwa kolejne lata w kontekście tego, co się dzieje, jeżeli chodzi o zmiany polityczne, społeczne, różnego rodzaju globalne wydarzenia itd.

- Dzisiaj nikt nie jest w stanie dać odpowiedzi na pytanie, czy strefa euro przetrwa kolejne lata w kontekście tego, co się dzieje, jeżeli chodzi o zmiany polityczne, społeczne, różnego rodzaju globalne wydarzenia itd. To mogłoby załatwiać sprawę, bo skoro nie wiemy, czy strefa euro przetrwa, to po co w ogóle o tym dywagować. Natomiast ja teraz sam sobie zaprzeczę, uważam, że my powinniśmy wejście do strefy euro traktować jako poważną opcję strategiczną. To znaczy powinniśmy robić wszystko tak, jakbyśmy mieli do tej strefy euro wejść i być na to wejście gotowi. Nie w kontekście kwestii ekonomicznych, bo tutaj jest małe prawdopodobieństwo, że bilans kosztów i korzyści będzie dla nas dodatni, dobrze będzie jeżeli będzie neutralny. Natomiast świat dzisiaj jest tak dynamiczny i tak dużo się dzieje, że być może ta kwestia zakotwiczenia w strefie euro byłaby dla nas ważna w kontekście aspektów bezpieczeństwa – uważa Andrzej Halesiak.


Posłuchaj

Andrzej Halesiak: dzisiaj nikt nie jest w stanie dać odpowiedzi na pytanie, czy strefa euro przetrwa kolejne lata 0:57
+
Dodaj do playlisty

 

Tym bardziej, że sytuacja na świecie jest bardzo dynamiczna. To nie tylko Brexit, ale też na przykład nowe relacje Unii ze Stanami Zjednoczonymi.

Sylwia Zadrożna, awi

 

Polecane

Wróć do strony głównej