X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Pracownicy zaczynają rządzić na rynku pracy. Płace pójdą w górę?

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2017 13:04
Kolejne dane potwierdzą, że rynek pracy powoli staje się rynkiem pracownika, bo i płace, i zatrudnianie rośnie.
Audio
  • Puls gospodarki cz. 1 – gośćmi w Polskim Radiu 24 byli: Agnieszka Durlik, ekspertka Krajowej Izby Gospodarczej, Monika Kurtek, główna ekonomistka Banku Pocztowego i Piotr Soroczyński, główny ekonomista KUKE (Justyna Golonko, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
  • Puls gospodarki cz. 2 – gośćmi w Polskim Radiu 24 byli: Agnieszka Durlik, ekspertka Krajowej Izby Gospodarczej, Monika Kurtek, główna ekonomistka Banku Pocztowego i Piotr Soroczyński, główny ekonomista KUKE (Justyna Golonko, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
Monika Kurtek, główna ekonomistka Banku Pocztowego, Piotr Soroczyński, główny ekonomista KUKE i Agnieszka Durlik, ekspertka Krajowej Izby Gospodarczej
Monika Kurtek, główna ekonomistka Banku Pocztowego, Piotr Soroczyński, główny ekonomista KUKE i Agnieszka Durlik, ekspertka Krajowej Izby GospodarczejFoto: PR24

Bezrobocie spada i jest już na rekordowo niskim poziomie. Pracownik powoli zaczyna rządzić na rynku pracy.

W czwartek poznamy dane Głównego Urzędu Statystycznego o płacach i zatrudnieniu w IV kwartale ubiegłego roku. Te dane nie będą,  zdaniem Piotra Soroczyńskiego, głównego ekonomisty KUKE, zaskoczeniem - pokażą dalszą poprawę na rynku pracy, a przede wszystkim dalszy wzrost wynagrodzeń.

Piotr Soroczyński Rynek pracy robi się nam coraz bardziej rynkiem pracownika, coraz mniej pracodawcy, jak było to jeszcze kilka lat temu.

- Rynek pracy robi się nam coraz bardziej rynkiem pracownika, coraz mniej pracodawcy, jak było to jeszcze kilka lat temu, ze względu na to, że jest coraz większy popyt na pracę, a podaż pracy nie jest aż tak duża. Skoro jesteśmy bez problemu zasymilować 1 mln, albo i więcej migrantów, to widać, że ludzie do pracy są poszukiwani. Pracodawcy starają się coraz bardziej dbać o pracowników, a robią to również poprzez to, że oferują coraz atrakcyjniejsze wynagrodzenia – mówi Piotr Soroczyński. 


Posłuchaj
00:27 [i] 9.02 PULS - SOROCZYŃSKI_13377722_2017-02-09T11-55-23.000.1350.mp3 Piotr Soroczyński: pracodawcy starają się coraz bardziej dbać o pracowników

 

Zgadza się z tym Agnieszka Durlik, ekspertka Krajowej Izby Gospodarczej. Jak mówi, płace w przedsiębiorstwach rosną, gorsze mogą być natomiast dane o zatrudnieniu. Bo mimo zmian nadal, choć rak do pracy brakuje, to kwalifikacje pracowników nie odpowiadają na zapotrzebowanie rynkowe.

Agnieszka Durlik Niestety spadek bezrobocia jest u nas często związany z wychodzeniem części osób z rynku pracy.

- Wydaje się, że wzrost płac jest pewny, jak będzie ze wzrostem zatrudnienia ciężko powiedzieć, dlatego że cały czas bazujemy na danych na temat poziomu bezrobocia. A na tym poziomie bezrobocia powinniśmy już coraz bardziej wchodzić w dane dotyczące aktywności zawodowej Polaków. Niestety spadek bezrobocia jest u nas często związany z wychodzeniem części osób z rynku pracy. Np. powrót do niższego wieku emerytalnego może oznaczać, że duża część osób z tego rynku pracy zniknie. Teraz rzeczywiście z jednej strony brakuje pracowników, z drugiej strony mamy liczne grupy osób, które pozostają bez pracy, ale nie są w stanie swojej oferty, czy swoich zdolności sprzedać pracodawcom, którzy szukają pracowników. Wydaje mi się, że bezrobocie pozostanie na takim samym poziomie, z jakim mieliśmy do czynie wcześniej – przewiduje Agnieszka Durlik. 


Posłuchaj
00:55 [i] 9.02 PULS DURLIK_13377731_2017-02-09T12-10-43.000.1350.mp3 Agnieszka Durlik: wydaje się, że wzrost płac jest pewny

 

Rynek pracy się zmienił, dodaje Monika Kurtek, główna ekonomistka Banku Pocztowego i jak mówi, to pracownik bardzo często dyktuje warunki pracy. W najbliższym czasie pracodawcy nadal będą podnosić wynagrodzenia.

Monika Kurtek Płace powinny w tym roku dalej systematycznie przyspieszać.

- Rynek pracy zmienia się cały czas. Wydaje się, że płace powinny w tym roku dalej systematycznie przyspieszać. Nie spodziewamy się gwałtownych wzrostów. Średnio rocznie może to być w okolicach 5 proc. nominalnie. Natomiast musimy wziąć pod uwagę to, że inflacja też przyspiesza, w związku z czym prawdziwa siła nabywcza wynagrodzeń będzie się zmniejszać – uważa Monika Kurtek. 


Posłuchaj
00:28 [i] 9.02 PULS KURTEK_13377714_2017-02-09T12-10-38.000.1350.mp3 Monika Kurtek: rynek pracy zmienia się cały czas

 

W ubiegłym roku przeciętne płace w przedsiębiorstwach wzrosły realnie o 4,4 proc.

Justyna Golonko, awi

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wyższa płaca minimalna i nowa stawka godzinowa zmniejszą różnice na rynku pracy

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2017 20:30
Od 1 stycznia w Polsce obowiązuje płaca minimalna w wysokości 2 tys. złotych brutto. Wprowadzona została też minimalna stawka godzinowa – 13 złotych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

GUS: wynagrodzenie wzrosło w grudniu o 2,7 proc. rdr, zatrudnienie o 3,1 proc. rdr

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2017 08:39
W grudniu 2016 r. przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw wzrosło o 3,1 proc. rdr, a przeciętne wynagrodzenie brutto wzrosło o 2,7 proc. rdr, do ponad 4,6 tys. zł - podał w środę GUS. Eksperci zwracają uwagę na rozczarowujący wzrost średnich wynagrodzeń.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dane GUS o bezrobociu to zapowiedź wzrostu inflacji

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2017 11:53
Stopa bezrobocia w tym roku będzie nadal spadać - tak mówi w Polskim Radiu 24 Piotr Kuczyński, główny analityk w Domu Inwestycyjnym Xelion.
rozwiń zwiń