Prezes PZU „poległ” na braku zmian i trudnym charakterze?

2017-03-23, 14:13

Prezes PZU „poległ” na braku zmian i trudnym charakterze?
Gośćmi Pulsu Gospodarki w Polskim Radiu 24 byli, od lewej: Agnieszka Durlik z Krajowej Izby Gospodarczej; Mariusz Adamiak, dyrektor Biura Strategii Rynkowych w PKO Banku Polskim oraz Adam Czerniak, Główny Ekonomista Polityki Insight i wykładowca w Szkole Głównej Handlowej.Foto: PR24/MS

Z PZU nadeszły wczoraj dwie informacje. Po pierwsze PZU do końca roku zwolni blisko tysiąc pracowników. Po drugie - rada nadzorcza spółki odwołała prezesa Michała Krupińskiego.

Posłuchaj

Puls Gospodarki, cz. 1, gośćmi Polskiego Radia 24 byli: Agnieszka Durlik z Krajowej Izby Gospodarczej; Mariusz Adamiak, dyrektor Biura Strategii Rynkowych w PKO Banku Polskim oraz Adam Czerniak, Główny Ekonomista Polityki Insight i wykładowca w Szkole Głównej Handlowej./Sylwia Zadrożna, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
+
Dodaj do playlisty

Zarząd największej polskiej spółki ubezpieczeniowej porozumiał się w sprawie zwolnień ze związkami zawodowymi. Zwolnienia grupowe rozpoczną się jutro – w piątek.


Powiązany Artykuł

krupiński pap1200.jpg
Michał Krupiński nie jest już szefem PZU. Jest oświadczenie zwolnionego prezesa

Informacja o zwolnieniu prezesa, tylko na pierwszy rzut oka - zaskakująca

- Ta druga informacja była zdecydowanie większym zaskoczeniem - komentował w Pulsie Gospodarki Adam Czerniak, Główny Ekonomista Polityki Insight i wykładowca w Szkole Głównej Handlowej.


Posłuchaj

Adam Czerniak: nic nie zapowiadało zmiany prezesa, jak jednak zastanowić się głębiej nad tym wydarzeniem, to zwraca uwagę brak zmian w strategii PZU, nie bez znaczenia pozostaje również trudny charakter prezesa. 0:55
+
Dodaj do playlisty

- To wpłynęło na to, że ta decyzja została podjęta, mówi gość Polskiego Radia.

 Jak dodaje jednocześnie, zaskoczył go natomiast moment i czas tej decyzji.

Informacja o zwolnieniach w PZU mniej zaskakuje

- Mniej zaskakującą informacją była ta o zwolnieniach,  bo tych w sektorze finansowym jest więcej - dodała Agnieszka Durlik z Krajowej Izby Gospodarczej.


Posłuchaj

Agnieszka Durlik: zwolnienia w PZU były do przewidzenia, pojawiają się w różnych instytucjach finansowych w Polsce. 0:26
+
Dodaj do playlisty

 

To jest związane ze zmianą sposobów sprzedaży produktów przez firmy finansowe i banki, oraz usprawnieniem komunikacji elektronicznej z klientami, które sprawią, że zwolnień w branży finansowej będzie więcej, mówi gość Polskiego Radia.

Banki też tną etaty

- Bo także banki informują o cięciu etatów - zauważa Mariusz Adamiak, dyrektor Biura Strategii Rynkowych w PKO Banku Polskim.  


Posłuchaj

Mariusz Adamiak: zmiany technologiczne na rynku są ogromne i ten dawny model oparty na sieci przedstawicieli, ogromnej ilości oddziałów, jest już nierentowny. 1:21
+
Dodaj do playlisty

 

- Do tego dochodzą inne okoliczności – mamy podatek nałożony na instytucje finansowe, na sektor bankowy i ubezpieczeniowy, rośnie konkurencja nowych graczy, mówi Adamiak.

Stąd, jak podkreśla, trzeba stawiać na kontakt elektroniczny z klientem, który w dodatku również tego wymaga.

I dodaje, że nie pamięta, kiedy ostatni raz był w oddziale banku.

- Stąd liczba zatrudnionych w sektorze finansowym będzie maleć w dalszym ciągu, mówi gość Polskiego Radia.

Tymczasowym prezesem PZU został, na 3 miesiące, Marcin Chludziński

A jeśli chodzi o zarząd PZU, to rada nadzorcza spółki oddelegowała Marcina Chludzińskiego, członka rady, do czasowego wykonywania czynności prezesa zarządu PZU SA na okres nie dłuższy niż 3 miesiące.

Chludziński od stycznia 2016 roku jest prezesem Agencji Rozwoju Przemysłu oraz członkiem rady nadzorczej PZU SA. W ARP odpowiada m.in. za strategię i rozwój grupy kapitałowej, nadzoruje również procesy restrukturyzacyjne spółek. Odpowiada za tworzenie optymalnych warunków dla inwestorów w zarządzanych przez ARP specjalnych strefach ekonomicznych.

Sylwia Zadrożna, jk

Polecane

Wróć do strony głównej