Rynki nerwowo reagują na Koreę Północną, liczą na reformy podatkowe Trumpa
GPW słabo weszła w nowy tydzień. Dwie pierwsze sesje przyniosły spadki, które najmocniej dotknęły duże spółki i WIG20 odbił w dół od okrągłego poziomu 2500 pkt. - To pokłosie nastrojów na świecie, którym ton nadaje wciąż napięcie związane z Koreą Północną, mówi Naczelnej Redakcji Gospodarczej Polskiego Radia Maciej Szmigel, analityk inwestycyjny, z Biura Maklerskiego ING Banku.
2017-09-27, 12:23
Posłuchaj
I przypomina, że nowa odsłona konfliktu miała miejsce na forum zgromadzenia ogólnego ONZ w Nowym Jorku. Prezydent USA Donald Trump nazwał Kim Dzong Una malowniczo „Rocket Manem” i zagroził, że Stany Zjednoczone mogą zostać zmuszone do „całkowitego zniszczenia” północnokoreańskiego reżimu. Minister Spraw Zagranicznych Korei Północnej uznał to za wypowiedzenie wojny i zagroził zestrzeleniem amerykańskich samolotów przelatujących w pobliżu Półwyspu Koreańskiego.
Po posiedzeniu FED dolar mocniejszy, kapitał odpływa z Rynków Wschodzących
Jak dodaje, drugim niekorzystnym czynnikiem było posiedzenie amerykańskiego Komitetu ds. Otwartego Rynku – to odpowiednik naszej Rady Polityki Pieniężnej.
− Komitet potwierdził plany kolejnej podwyżki amerykańskich stóp procentowych jeszcze w tym roku. Oba te zdarzenia spowodowały umocnienie dolara i odpływ kapitału z rynków wschodzących, do których i my się zaliczamy, mówił analityk.
Powiązany Artykuł

Szefowa Fed zapowiada stopniowe podwyżki stóp procentowych
Pytany, gdzie szukać szans na poprawę nastrojów, gość Polskiego Radia odpowiada, że w informacjach o możliwej reformie podatkowej Donalda Trumpa.
Rynki czekają na reformę podatkową Donalda Trumpa
I dodaje, że właśnie dziś prezydent Donald Trump ma przedstawić założenia reformy podatkowej w USA. Wall Street na obniżenie podatków czeka już od wielu miesięcy.
− Może być to pozytywny impuls dla amerykańskiej giełdy, która może pociągnąć za sobą resztę świata. Klucz do najbliższej przyszłości leży więc na Półwyspie Koreańskim i w rękach amerykańskiego prezydenta, mówi Maciej Szmigel.
W dłuższej perspektywie dobrze rokują mocne fundamenty polskiej gospodarki
W dłuższej perspektywie liczą się przede wszystkim fundamenty gospodarcze. A te są mocne. W zeszłym tygodniu napłynęły kolejne dobre dane makroekonomiczne: polska produkcja przemysłowa wzrosła w sierpniu o 8,8% r/r, a produkcja budowlano-montażowa aż o 23,5%. r/r.
− Jakkolwiek obecne spadki są dla inwestorów bolesne, to na razie są jedynie korektą w ramach długoterminowego rynku byka. Zakładamy, że po jej zakończeniu GPW będzie próbowała powrócić do tendencji wzrostowej, mówi gość Polskiego Radia.
Maciej Szmigel, analityk inwestycyjny, Biuro Maklerskie Banku ING, jk