Dobre globalne nastroje ciągną w górę GPW

Od początku dnia karty na naszym parkiecie rozdają byki. WIG20 już na starcie zyskiwał dwie dziesiąte procent, i kolejne godziny handlu przyniosły kolejne wzrosty.

2017-11-21, 19:01

Dobre globalne nastroje ciągną w górę GPW
Indeks szerokiego rynku zyskał 61 setnych procent, mWIG40 19 setnych, a WIG 20 - na koniec sesji zyskał 85 setnych procent.Foto: Rawpixel.com/Shutterstock.com

Posłuchaj

O dobrych nastrojach globalnych, przekładających się na wzrosty na GPW mówił m.in. w Ekspressie Gospodarczym radiowej Jedynki Rafał Sadoch, analityk Domu Maklerskiego mBanku./Justyna Golonko, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia./.
+
Dodaj do playlisty

− Indeks szerokiego rynku zyskał 61 setnych procent, mWIG40 19 setnych, a WIG 20 - na koniec sesji zyskał 85 setnych procent - komentuje Rafał Sadoch, analityk Domu Maklerskiego mBanku.

− Te solidne wzrosty są napędzane poprawą globalnego sentymentu – tak w Azji jak w USA widzimy duże wzrosty, co przekłada się na wzrosty na polskim parkiecie, mówi gość Polskiego Radia.

Wzrost cen miedzi i ropy ciągnie w górę spółki surowcowe 

Spośród wszystkich 20 spółek wchodzących w skład indeksu tych największych, wzrósł dziś kurs akcji 14-u. Najlepiej na warszawskim parkiecie prezentowały się dziś spółki związane z sektorem surowcowym.

REKLAMA

− W przypadku KGHM wzrost o 3 procent jest związany ze wzrostem cen surowców na świecie – dzisiaj wyraźnie zyskuje miedź, ropa naftowa. Bardzo dobrze zachowują się również banki, mówi analityk. 

Bank Pekao na koniec sesji zyskał ponad 4 procent.

W indeksie szerokiego rynku najbardziej zyskiwała dziś firma GinoRossi. Akcje spółki wzrosły dziś blisko o 18 procent. Najbardziej traciła spółka ALMA- straciła ponad 28 procent.

Wartość obrotów na sesji wyniosła blisko miliard 190 milionów złotych.

REKLAMA

Złoty mocniejszy

To była też bardzo dobra sesja dla naszego złotego - złoty się umacnia.

 

Jak uważa gość Polskiego radia, dalsze wzrosty na rynku akcji mogą prowadzić do dalszej aprecjacji złotego.

− Przemawiają za tym również świetne dane z polskiej gospodarki – o płacach, produkcji przemysłowej, mówił m.in. analityk.

REKLAMA

Euro kosztuje 4 złote 22 grosze, dolar 3 złote 59 groszy, a frank szwajcarski 3 złote 62 grosze.

Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia, Justyna Golonko, jk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej