Fundusze europejskie: UE premiuje innowacyjnych przedsiębiorców
Pierwsze konkursy na projekty realizowane w ramach nowych funduszy europejskich są już ogłaszane, a do wydania jest ogromna pula pieniędzy. Z samej polityki spójności ponad 82,5 mld euro. Bardzo duża część pieniędzy będzie przeznaczana na projekty badawczo-rozwojowe i innowacyjne.
2015-03-11, 13:25
Posłuchaj
Przede wszystkim chodzi o to, by innowacyjne rozwiązania były stosowane w bieżącej działalności gospodarczej przedsiębiorstw.
Tak jest już w firmie EUROSYSTEM w Chorzowie, która w minionych latach skorzystała z funduszy unijnych.
- W 2013 roku otrzymaliśmy dotację na wsparcie zakupu bezzałogowego systemu fotolotniczego, który wykorzystujemy w naszej pracy od tego czasu – mówi Krzysztof Grębowicz, prezes spółki EUROSYSTEM. – Zadaniem takiego drona jest pozyskiwanie zdjęć powierzchni Ziemi podczas lotu. Oprogramowanie pozwala na przetwarzanie tych zdjęć i wykonywanie z nich ortofotomap, trójwymiarowych modeli powierzchni terenu. Odpowiedni sprzęt pozwala na przetwarzanie i przechowywanie otrzymanych danych – dodaje.
Rośnie zapotrzebowanie na nowoczesne technologie
Drony to technologia przyszłości i zapotrzebowanie na tego typu urządzenia na rynku rośnie.
- Odbiorcami naszych usług są samorządy na poziomie gmin, przedsiębiorca wydobywcze, głównie odkrywkowe, zarządy dróg wojewódzkich, może być kolej – wyjaśnia Krzysztof Grębowicz.
60 proc. wartości projektu z UE
Jak mówi, firma otrzymała z Unii Europejskiej wsparcie w wysokości 60 proc. wartości projektu.
- Bez tego wsparcia musielibyśmy zupełnie inaczej skalkulować ryzyko powodzenia tego projektu. Przy takim wsparciu kalkulacja okazała się na tyle atrakcyjna, że zdecydowaliśmy się na jego realizację – podkreśla prezes spółki.
Rady dla przedsiębiorców starających się o unijne wsparcie
Firma skorzystała z unijnego wsparcia na innowacyjne przedsięwzięcie już kilka lat temu. Jej prezes ma rady dla przedsiębiorców, którzy chcą starać się o dotację z nowego rozdania środków z UE.
- Podstawowa rada jest taka, że jeżeli ktoś chce otrzymać wsparcie unijne, musi pogodzić się z koniecznością inwestycji. Należy wynająć profesjonalną firmę, która dobrze przygotuje wniosek. To, że się ma pomysł i zna się merytoryczną stronę tego przedsięwzięcia, nie oznacza, że można samemu dobrze przygotować wniosek, który spełni kryteria i pozwoli otrzymać pieniądze – radzi Krzysztof Grębowicz.
Jak dodaje, jego spółka również w obecnej perspektywie będzie starała się o pozyskanie funduszy europejskich na badawczo-rozwojowe, innowacyjne projekty.
- Właśnie takie projekty mają być premiowane – przypomina.
Z Funduszy Polityki Spójności realizowanych będzie sześć programów krajowych, w tym jedne ponadregionalny dla województw Polski Wschodniej, a także 16 programów regionalnych.
Justyna Golonko, awi