Fundusze unijne: regionalny program na Pomorzu wystartował

Uroczystą konferencją w Teatrze Szekspirowskim w Gdańsku z udziałem wiceministra infrastruktury i rozwoju Pawła Orłowskiego, marszałka Mieczysława Struka i przedstawicieli Komisji Europejskiej zainaugurowano realizację Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.

2015-03-16, 10:06

Fundusze unijne: regionalny program na Pomorzu wystartował
Gdańsk. Foto: Pixabay.com

Program, którym zarządzać będzie Urząd Marszałkowski został zaakceptowany przez Komisję Europejską 12 lutego br. Region ma do dyspozycji 1,86 mld euro, czyli ok. 7,7 mld zł z funduszy unijnych. Jest to największy program rozwojowy w historii Pomorza. W porównaniu z poprzednim RPO, jego wartość jest o blisko 1 mld euro wyższa. Województwo przeznaczy te środki głównie na wsparcie mobilności, która skupiać się będzie na transporcie zbiorowym w miejskich obszarach funkcjonalnych, regionalnej infrastrukturze kolejowej i drogowej, a także na poprawę bezpieczeństwa dostaw energii oraz obszar zatrudnienia.

Więcej funduszy w dyspozycji samorządów

Podczas konferencji, wiceminister Paweł Orłowski przypomniał, że zwiększenie stopnia decentralizacji i odpowiedzialności regionów za politykę rozwoju, w tym programowanie i wdrażanie środków unijnych oznacza w praktyce, że z 25 do ok. 40 proc. wzrósł odsetek funduszy będących w dyspozycji samorządów wojewódzkich. Bezpośrednio do województw w ramach regionalnych programów operacyjnych trafia ok. 31,3 mld euro.

- Główny cel wszystkich RPO to zwiększanie konkurencyjności województw oraz poprawa jakości życia ich mieszkańców poprzez wykorzystanie potencjałów regionalnych i niwelowanie barier rozwojowych – poinformował wiceminister Orłowski. Zaznaczył również, że dla lepszej koordynacji funduszy polityki spójności na poziomie regionalnym, umożliwiono realizację przez samorządy województw programów dwufunduszowych.

"Beneficjenci z Pomorza są dobrze przygotowani"

Paweł Orłowski zwrócił uwagę, że beneficjenci z Pomorza są dobrze przygotowani, myślą strategicznie, proponują projekty efektywne, czyli wychodzące w przyszłość, budujące konkurencyjność regionu, także po 2020 roku.

REKLAMA

Nowa perspektywa finansowa to także promocja współpracy na poziomie lokalnym. Przejawem tego są zintegrowane inwestycje terytorialne (ZIT), które oprócz zacieśnienia współpracy przez poszczególne gminy obszarów metropolitalnych, umożliwią uporządkowanie i skoordynowanie koniecznych inwestycji. Szczególnie te potrzeby widoczne są w Trójmieście, gdzie rozwiązania problematycznych kwestii nie mogą mieć charakteru punktowego, dotyczącego jednego miasta, ale dotyczyć całej aglomeracji. Dodatkowym wsparciem tego typu porozumień będą środki z krajowych programów na projekty realizowane w formule ZIT.

Źródło: funduszeeuropejskie.gov.pl, data publikacji: 13.03.2015

/

 

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej