Fundusze UE 2014-2020 na przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu

W nowej perspektywie, środki unijne na działania na rzecz włączenia cyfrowego, dostępne będą przede wszystkim w Programie Polska Cyfrowa – poinformował wiceminister Paweł Orłowski podczas konferencji Cyfrowo Wykluczeni, która odbyła się 17 marca 2015 r. w Sejmie.

2015-03-18, 14:31

Fundusze UE 2014-2020 na przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu
Internet. Foto: Pixabay.com

Przy rosnącej gamie zastosowań nowoczesnych technologii wypierających tradycyjne środki komunikacji i dostępu do wiedzy, informacji i kultury, skutki niekorzystania z nich mogą być coraz dotkliwsze. A korzyści są ogromne, zarówno dla ogółu społeczeństwa i gospodarki, jak i pojedynczych osób – podkreślił wiceszef resortu. – Wiążą się z wygodą, oszczędnością czasu i pieniędzy, tworzeniem warunków do rozwoju osobistego oraz zawodowego, co zwiększa szanse na rynku pracy, a w konsekwencji wpływa na podniesienie jakości życia – dodał wiceminister.

Oprócz Programu Polska Cyfrowa (POPC), działania polegająca na podnoszeniu kompetencji społeczeństwa, w tym również kompetencji cyfrowych, finansowane będą z programów regionalnych (RPO) oraz Programu Wiedza Edukacja Rozwój (POWER).

POPC to nowy program, skupiający się wyłącznie na obszarze cyfryzacji i technologii informacyjno-komunikacyjnych. Ma wzmocnić cyfrowe fundamenty dla społeczno-gospodarczego rozwoju kraju. Jego celem jest zapewnienie powszechnego dostępu do szybkiego internetu, nowoczesnych i przyjaznych e-usług publicznych oraz rozwoju cyfrowych umiejętności społeczeństwa.

POWER będzie współfinansować m.in. działania polegające na zwiększeniu wykorzystania przez szkoły i placówki edukacyjne innowacyjnych metod wspierających nauczanie (m.in. wprowadzenie e-podręczników, integrację baz danych), wyrównywaniu dostępu do uczenia się przez całe życie dla dorosłych, w tym osób o niskich kompetencjach (np. przygotowanie programów szkoleniowych), wzmacnianiu współpracy szkół z firmami, uczelniami i partnerami społecznymi (m.in. tworzenie i upowszechnianie e-podręczników do kształcenia zawodowego).

REKLAMA

Zakres przedsięwzięć planowanych do realizacji z RPO obejmuje przede wszystkim wyposażenie szkół w nowoczesny sprzęt, podnoszenie podstawowych oraz specjalistycznych kompetencji cyfrowych uczniów oraz stworzenie wewnętrznej sieci komputerowej i/lub sieci bezprzewodowej w danej szkole.

Źródło: funduszeeuropejskie.gov.pl, data publikacji: 17.03.2015

/

 

REKLAMA

 

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej