Fundusze UE: rozpoczęła się budowa Lubuskiego Centrum Winiarstwa

W Zaborze niedaleko Zielonej Góry rozpoczęła się budowa Lubuskiego Centrum Winiarstwa. We wtorek na placu budowy odbyło się symboliczne wmurowanie aktu erekcyjnego.

2015-04-28, 13:02

Fundusze UE: rozpoczęła się budowa Lubuskiego Centrum Winiarstwa
(zdjęcie ilustracyjne). Foto: Pixabay

Celem działalności centrum będzie promocja winiarstwa jako jednej z turystycznych wizytówek Ziemi Lubuskiej - poinformowała dyrektor Biura Projektów Własnych Urzędu Marszałkowskiego w Zielonej Górze Jolanta Jaromin.
Dzierżawcą terenu, na którym powstaje Centrum, jest Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Sulechowie. Uczelnia zarządza także 35-hektarową winnicą samorządową, której częścią będzie Centrum. Teren winnicy został podzielony na działki, które wydzierżawiono 13 lubuskim winiarzom. Pierwsze nasadzenia miały miejsce w 2013 r.
99 proc. kosztów będzie stanowiło dofinansowanie z funduszy unijnych
Budową Centrum zajmuje się firma Exalo Drilling SA, oddział Diament w Zielonej Górze, która ma zakończyć wszystkie prace do połowy września. W ramach inwestycji powstanie budynek o łącznej powierzchni użytkowej prawie 680 m kw., z dużym parkingiem i rozległym terenem rekreacyjnym. Inwestycja będzie kosztowała ponad 3,8 mln zł; 99 proc. tej kwoty będzie stanowiło dofinansowanie z funduszy unijnych.
- W jednym z dwóch skrzydeł wejdziemy do części dydaktycznej z salą multimedialną, leżakownią, ekspozycją winiarską oraz halą pokazową, w której zapoznamy się z procesem produkcji wina. Drugie skrzydło - dla duszy - stanowić będzie część typowo rekreacyjną z kuchnią, salonem do degustacji win i otwartą wiatą. Będzie to jedyne takie miejsce w Polsce. Jestem przekonana, że to Centrum, a także fantastyczna winnica wokół, będą przyciągać turystów - powiedziała marszałek woj. lubuskiego Elżbieta Anna Polak.
Dodała, że Centrum Winiarstwa ma stanowić bazę naukowo-dydaktyczną umożliwiającą kształcenie studentów na kierunku winiarskim. Według samorządu regionu, powstające Lubuskie Centrum Winiarstwa to świetna okazja na odrodzenie się tradycji winiarskich Ziemi Lubuskiej oraz zintegrowanie całego środowiska winiarzy lubuskich.
Tradycje winiarstwa na Ziemi Lubuskiej sięgają XIII wieku. Niegdyś bardzo popularne i powszechne zajęcie z biegiem czasu zostało zaniedbane i zapomniane przez mieszkańców. Od kilku lat winiarstwo przeżywa swój renesans, a wraz z nim enoturystyka, czyli turystyka winiarska.

906 mln euro w ramach RPO na lata 2014-2020

Region ma do dyspozycji 906 mln euro w ramach RPO na lata 2014-2020, a także plan jak je wydać. - My taki plan mamy. Jest to Kontrakt Terytorialny, który negocjowaliśmy prawie rok z ministerstwem. Ogółem 12 mld zł trafi do naszego regionu ze wszystkich programów operacyjnych, podczas gdy w minionej perspektywie było to ok. 9 mld zł - mówiła marszałek woj. lubuskiego Elżbieta Polak.
W Kontrakcie Terytorialnym są zawarte nie tylko projekty w ramach RPO Lubuskie 2020, ale także w ramach Strategii Rozwoju Polski Zachodniej. To m.in. inwestycje drogowe: trasa S3 od Świnoujścia do Lubawki, autostrada A18, drogi o znaczeniu krajowym a także mosty w Milsku, w Krośnie Odrzańskim i Kostrzynie nad Odrą oraz inwestycje kolejowe, wodne, finansowane z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

PAP, awi

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej