Horyzont 2020: blisko 80 mld euro trafi do biznesu i nauki
Unijny program finansowania badań naukowych i innowacji "Horyzont 2020" to największy unijny program w ogóle - na jego realizację Unia przeznaczyła blisko 80 mld euro - poinformował we wtorek w Warszawie dziennikarzy Arkadiusz Lewicki ze Związku Banków Polskich.
2015-06-23, 14:45
Posłuchaj
Dyrektor Krajowego Punktu Kontaktowego do spraw Instrumentów Finansowych Programów Unii Europejskiej przy Związku Banków Banków Polskich Arkadiusz Lewicki zaznacza, że jest to największy program tego typu w historii. Zwraca uwagę na możliwości, jakie daje Horyzont 2020. Według niego, dla przedsiębiorców najważniejszą korzyścią jest przede wszystkim szansa na uzyskanie preferencyjnego finansowania, bez pomocy publicznej, bez dodatkowych zabezpieczeń, swoich projektów.
Instrumenty takie były tematem zorganizowanego przez ZBP śniadania prasowego nt. "Pierwszych polskich transakcji i nowych instrumentów finansowych w programie Horyzont 2020".
Jak mówił Lewicki, działający w ramach Związku Banków Polskich KPK IF PUE oferuje pomoc dla przedsiębiorców, rynku finansowego, instytucji otoczenia biznesu i regulatorów.
Program ma wspierać innowacyjność przemysłu i nauki
O szczegółach tego programu mówił Mateusz Gaczyński z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, które jest instytucją nadrzędną wobec tego programu. Zaznaczył, że na program "Horyzont 2020" UE przeznacza w sumie 77-79 mld euro. Ma on wspierać "innowacyjność europejskiego przemysłu i europejskiej nauki".
Składają się na to - powiedział przedstawiciel MNiSzW - trzy linie inwestycyjne. Ok 20 mld euro ma trafiać na projekty naukowe. Wspierany też ma być przemysł, także w kwocie ok. 20 mld euro. "Dzięki tej linii inwestycyjnej Europa chce wrócić do tego, co było przez wieki jej wyróżnikiem, czyli innowacyjnego przemysłu" - powiedział Gaczyński. Trzecia linia programu "Horyzont 2020" to "wielkie wyzwania społeczne", a więc takie obszary jak energetyka, demografia, nowe środki transportu.
IAR/PAP, awi
REKLAMA