Zaledwie jedna trzecia polskich firm ma przemyślaną strategię badań, rozwoju i innowacji

Podobnie jest we wszystkich nowych państwach UE, co odbiega jednak od unijnej średniej i gospodarek opartych na wiedzy - wynika z raportu firmy doradczej Deloitte.

2015-07-09, 15:23

Zaledwie jedna trzecia polskich firm ma przemyślaną strategię badań, rozwoju i innowacji
Polskie firmy nie myślą o strategi i rozwoju. Foto: Pixabay.com

Jak wskazał, w czwartek, w czasie prezentacji opracowania, dyrektor w zespole Deloitte ds. badań i rozwoju oraz zachęt rządowych Michał Turczyk, potencjał Polski, jeśli chodzi o innowacyjność, jest bardzo duży. Tłumaczył, że jest duże zaplecze badawcze, ale firmy niekoniecznie chcą z niego korzystać. Zdaniem Turczyka brakuje bowiem zachęt, które mogłyby przekonać je do współpracy z nauką oraz inwestowania w badania i rozwój. Według Deloitte większość firm twierdzi, że proces aplikowania o wsparcie jest zbyt skomplikowany.

Czechy dobrym przykładem dla Polski

Dla porównania dyrektor wskazał na Czechy, gdzie od 1994 roku istnieją specjalne państwowe jednostki, wydające odpowiednie certyfikaty o działalności badawczo-rozwojowej przedsiębiorstwa. Dzięki temu - wyjaśnił - czescy przedsiębiorcy zyskują większą pewność, że realizowane przez nich projekty zakwalifikują się do dotacji.

Turczyk zauważył również, że wiele firm w Polsce twierdzi, że nie realizuje projektów badawczo-rozwojowych, co ma odzwierciedlenie w statystykach GUS-u. Tymczasem - jak tłumaczył - zgodnie z wytycznymi OECD do B+R zalicza się nie tylko badania, ale również wszystkie zmiany polegające na zastosowaniu istniejącej wiedzy w celu ulepszenia produktów, usług i procesów.

Fundusze Unijne wpierają badania i rozwój

Raport Deloitte wskazuje, że w 2014 roku 48 proc. polskich przedsiębiorców przeznaczyło na działalność badawczo-rozwojową ponad 3 proc. swoich obrotów, jednocześnie 67 proc. firm deklaruje, że w ciągu 3-5 lat zwiększą wydatki na ten cel. Według autorów opracowania ich optymizm wiąże się m.in. z uruchomieniem funduszy z nowej perspektywy budżetowej Unii Europejskiej na lata 2014-2020, a także planowanymi od 2016 ulgami na B+R.

Wciąż jednak istnieje bardzo wiele przedsiębiorstw, które na badania i rozwój nie wydają nic lub mniej niż 1 proc. swoich obrotów - jest ich w Polsce według badania Deloitte 31 proc.

W regionie spada też liczba firm współpracujących z innymi jednostkami w projektach badawczych; to według Deloitte trend odwrotny od występującego w gospodarkach opartych na wiedzy.

Jedynie 1/3 polskich firm myśli o strategi rozwoju


Tylko jedna trzecia badanych polskich firm ma opracowaną strategię rozwoju, w pozostałych decyzje w tej sprawie są podejmowane doraźnie przez zarząd. 64 proc. badanych przyznało, że w ich przedsiębiorstwach nie wdrożono żadnej strategii w tym zakresie.

Wśród nowych państw UE najwięcej na B+R wydają firmy w Estonii; przeznaczają na ten cel ponad 10 proc. swoich obrotów.

W relacji do PKB najwięcej na badania i rozwój przeznacza Słowenia, gdzie wydatki na B+R stanowią ok. 2,5 proc. produktu krajowego brutto. W Polsce jest to według Deloitte 0,87 proc. PKB, przy czym w ciągu ostatnich siedmiu lat nastąpił wzrost o 58 proc.

Unijna średnia wydatków na B+R wynosi nieco ponad 2 proc. PKB. Kraje Skandynawii wydają na badania i rozwój ponad 3 proc. PKB.

Skarb Państwa przeznacza najwięcej na badania

W Polsce wciąż najwięcej pieniędzy na badania i rozwój przeznacza Skarb Państwa (53,3 proc.). 43,6 proc. B+R finansują przedsiębiorstwa.

34 proc. polskich przedsiębiorców wyraża niezadowolenie z funkcjonującego obecnie systemu wsparcia, a 39 proc. jest z niego umiarkowanie zadowolonych.

Według badanych firm do większych wydatków na B+R skłoniłby ich mieszany system zachęt, składający się zarówno z ulg, jak i dotacji. Opowiedziało się za tym 48 proc. ankietowanych przez Deloitte.

Deloitte przeprowadziło ankietę w 411 firmach działających w 11 nowych państwach UE (Bułgarii, Chorwacji, Czechach, Estonii, Litwie, Łotwie, Polsce, Rumunii, Słowacji, Słowenii i na Węgrzech), między 19 stycznia a 2 marca 2015 roku.

REKLAMA

PAP, fko

 

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej