Fundusze unijne: zrównoważone miasta w polityce rozwoju kraju
Europolis to cykliczne spotkania środowisk samorządowych, miejskich, politycznych i biznesowych na temat wyzwań, jakie stoją przed europejskimi miastami. Tematem przewodnim w 2016 jest idea zrównoważonych, zielonych miast w kontekście jakości życia mieszkańców.
2016-06-11, 10:00
W tegorocznej konferencji uczestniczył wiceminister rozwoju Paweł Chorąży.
- Działania administracji rządowej dotyczące polityki miejskiej w Polsce określa Krajowa Polityka Miejska 2023. Polityka miejska stanowi także istotny element Planu na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Rządowi zależy na równomiernym rozwoju wszystkich obszarów, zwłaszcza mniejszych polskich miast, których sytuacja finansowa jest najtrudniejsza – mówił wiceminister Paweł Chorąży.
Rola miast w systemie współczesnej gospodarki
Cel strategiczny polityki miejskiej wskazuje na wagę i rolę miast w systemie współczesnej gospodarki – w generowaniu wzrostu gospodarczego i tworzeniu miejsc pracy. Rozwój gospodarczy musi kształtować i zabezpieczać w sposób optymalny bieżące potrzeby a zarazem nie może być prowadzony kosztem przyszłych pokoleń, co podkreśla przymiotnik „zrównoważony”.
Samorządy w Polsce mają coraz większą świadomość potrzeby wprowadzania rozwiązań wspomagających rozwój zrównoważony. Obecnie działania takie prowadzone są m.in. pod hasłami „mądrego” miasta (smart city). Rozwiązania techniczne, technologiczne, organizacyjne pozwalają na zmniejszenie niekorzystnego oddziaływania na środowisko, bardziej efektywne wykorzystanie dostępnych źródeł energii, dostosowanie do zachodzących zmian klimatycznych.
REKLAMA
Miasta korzystają ze wsparcia UE
- Miasta korzystając z środków UE dostępnych w obecnej perspektywie realizują plany służące rozwojowi efektywnego, niskoemisyjnego transportu publicznego, poprawy efektywności energetycznej. Myśląc jednak o miastach „smart” nie należy zapominać, że mądre miasto to przede wszystkim miasto mądrze zarządzane, w którego centrum znajduje się mieszkańcy i ich potrzeby – zaznaczył P. Chorąży.
Wiceminister wspomniał również o rewitalizacji jako instrumencie doskonale realizującym dążenie do zrównoważonego rozwoju miast.
Konferencje Europolis organizowane są od 2013 roku przez Fundację Schumana we współpracy z miastem stołecznym Warszawą oraz Fundacją Konrada Adenauera w Polsce, a także polskimi i europejskimi partnerami.
Podczas tegorocznej edycji ogłoszono ranking 66 miast zrównoważonych. Na pierwszym miejscu uplasowała się Warszawa. Na podium znalazł się rónież Sopot oraz Bielsko-Biała.
REKLAMA
Źródło: mr.gov.pl
REKLAMA