Unijny grant dla polskiej uczonej na walkę z nowotworami

Magdalena Król, profesor nadzwyczajny z Wydziału Medycyny Weterynaryjnej Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie zdobyła grant Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych (ERC) na walkę z nowotworami.

2016-08-29, 21:19

Unijny grant dla polskiej uczonej na walkę z nowotworami
Magdalena Król, profesor nadzwyczajny z Wydziału Medycyny Weterynaryjnej Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.Foto: Polskie Radio

Posłuchaj

O unijnym grancie na walkę z nowotworami - jak się aplikuje i walczy o przyznanie środków, mówi w Polskim Radiu 24 Magdalena Król, profesor nadzwyczajny z Wydziału Medycyny Weterynaryjnej Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie./Dariusz Kwiatkowski, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
+
Dodaj do playlisty

Zespół, na czele którego stanie profesor Król, będzie dysponował kwotą  ponad 1,4 mln euro.

Celem projektu jest wyjaśnienie odkrytego przez polską uczoną zjawiska, polegającego na tym, że  komórki układu odpornościowego przekazują komórkom nowotworowym pewien rodzaj białek, które są związane z metabolizmem komórek.

̶  Białka te mają charakterystyczną budowę, wyjaśnia Magdalena Król.

̶  Białka mają budowę klatek, w które można zapakować różne substancje, w tym przypadku np. leki nowotworowe – mówi uczona.

REKLAMA

Jak wyjaśnia, metoda ta być może będzie stosowana szczególnie w leczeniu guzów litych i małych przerzutów nowotworowych.

20 proc. badań w ramach grantów doprowadziło do przełomów w nauce

Statystyki pokazują, że wyniki badań wspieranych grantami przyznawanymi przez Europejską Radę do spraw Badań Naukowych mają olbrzymie znaczenie dla rozwoju nauki.

̶  Okazuje się, że aż 20 procent badań wykonywanych w ramach grantów Europejskiej Rady do spraw Badań Naukowych doprowadziło do przełomów w nauce, a dodatkowe 50 proc. miało wielki wpływ na stan wiedzy – mówi prof. Magdalena Król.

Długa droga do przyznania grantu

Droga do zdobycia grantu była długa i wymagała wzięcia udziału w ostrej rywalizacji.

REKLAMA

Jak podkreśla uczona, aplikowała o grant w listopadzie 2015 r. a jego realizację zacznie w styczniu 2017 r.

̶  W pierwszym etapie zbiera się panel ekspertów, który ocenia napływające wnioski. W tym konkursie wpłynęło ich prawie 3 tysiące – mówi gość Polskiego Radia 24.

Następnie, jak wyjaśnia, do II etapu wybiera się trzy razy więcej wniosków, niż jest przyznanych grantów  w danym panelu. I następnie zaprasza się na rozmowy kwalifikacyjne.

̶  W tym czasie kieruje się wnioski do specjalistów zewnętrznych, którzy piszą recenzje i wydają rekomendację – mówi.

REKLAMA

̶  Następnie trafia się na przesłuchanie, podczas którego trzeba bronić swojego projektu i zarazić do niego swoją pasją – mówi profesor.

Zespół będzie międzynarodowy

Zespół, który zajmie się badaniami, będzie dopiero kompletowany. Intencją jego szefowej jest, aby nie zabrakło w nim naukowców również z zagranicy.

̶  Bardzo mi zależy, aby byli to najlepsi z najlepszych, stąd nabór będzie się odbywał również na zagranicznych portalach – podkreśla uczona.

Liczy się też zmysł biznesowy i menadżerski

Przy realizacji projektu, nawet na etapie przygotowań, konieczne jest wykazanie się zmysłem biznesowym i menadżerskim.     

REKLAMA

Jak wyjaśnia gość PR24, trzeba było napisać budżet projektu, podać koszty odczynników, wynagrodzeń.

̶  Mam plan A, ale też plan B i C, gdyż projekt musi się spinać finansowo – mówi profesor.

Zdaniem Magdaleny Król, dla osiągnięcia sukcesu jakim było zdobycie grantu, duże znaczenie miały warunki i atmosfera  panująca w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.

̶  Pomaga nam bardzo dobra infrastruktura, wspaniały sprzęt, a także przepiękny kampus – podkreśla prof. Magdalena Król.

REKLAMA

Dariusz Kwiatkowski, jk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej